Elektryczne hulajnogi, jako alternatywa dla komunikacji

Niewątpliwie bardzo dużym atutem jazdy na hulajnodze jest możliwość zaangażowania się  w ochronę środowiska i przyczynienia się do „odkorkowywania” miasta. Elektryczna hulajnoga nie ma rury wydechowej, więc nie emituje trujących substancji. Dzięki temu zmniejsza się emisja szkodliwych spalin, tlenków, ciężkich pierwiastków, gazów i dwutlenku węgla. Ponadto ogranicza się szkodliwy hałas w mieście, gdyż elektryczne hulajnogi poruszają się bardzo cicho.

W wielu miastach Polski uliczne korki przyprawiają kierowców o zawrót głowy. Większość z nas pędzi rano do pracy, tracąc mnóstwo czasu na dojazd. Co ciekawe, większe korki mamy w Łodzi czy Warszawie niż w Londynie. Ponadto Łódź, Kraków i Poznań stanowią pierwszą trójkę najbardziej zakorkowanych miast w Europie w kategorii do 800 tysięcy mieszkańców. Niestety, te wysokie lokaty nie są powodem do dumy. Badacze wyliczyli, że np. w Warszawie średnio każda dzienna podróż trwa niemal o połowę dłużej niż ta, którą moglibyśmy odbyć w godzinach nocnych, gdy nie ma korków. Patrząc na to, że codziennie dojeżdżamy do pracy, a następnie z niej wracamy, czas, jaki poświęcamy na stanie w korku, jest bardzo długi. A czas to pieniądz, więc co zrobić, by go nie marnować?

Alternatywą może być komunikacja miejska, która jeździ, zazwyczaj omijając korki, jednak odjazdy i przyjazdy pojazdów są tylko o kreślonych godzinach i jakąś część trasy trzeba przejść pieszo. Może dobrym rozwiązaniem będzie zatem elektryczna hulajnoga? Co więcej, hulajnoga jest składana i na tyle mała, że podróż można spokojnie połączyć z komunikacją miejską, szczególnie jeśli punkt docelowy jest bardzo odległy. Wiele miast naszego kraju proponuje także wypożyczanie hulajnogi. Jest to bardzo wygodne, ponieważ hulajnogę po zakończonej podróży można zostawić na przykład na chodniku. Takie pojazdy na polskich ulicach są dosyć świeżym pomysłem, natomiast w Japonii czy  w Czechach nikt nie jest zaskoczony, widząc mężczyznę w garniturze, który jedzie na hulajnodze do pracy. Zapewne już niedługo i u nas będzie podobnie.

Wrocław jest przykładem miasta, które idzie z duchem czasu i może się pochwalić kilkoma firmami, oferującymi wypożyczenie tych jednośladów. Stanowi to niezwykle wygodną alternatywę dla komunikacji w mieście. Podróżowanie po mieście hulajnogą ma wiele innych zalet. Jeśli naszym celem jest jakieś miejsce w samym centrum miasta, utrudnieniem może być brak miejsc parkingowych. Z hulajnogą nie mamy takiego problemu, ponieważ parkujemy pod biurkiem czy obok własnej szafki. Ponadto jeżdżąc takim środkiem transportu, możemy korzystać zarówno z dróg rowerowych, jak
i chodników.

Niestety elektryczne hulajnogi mają również swoją ciemną stronę, a mianowicie pozostawiają ślad w środowisku pod postacią tzw. elektrośmieci. Akumulator hulajnogi ma swoją żywotność i prędzej czy później się wyczerpie, a następnie wyląduje w koszu. Elektryczne jednoślady są też często wypożyczane przez pijanych turystów oraz osiągają dość dużą prędkość, więc wypadek z ich udziałem może przynieść wiele bólu i cierpienia, zwłaszcza przechodniom.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: praca.trojmiasto.pl