Najwyższe rodzime drzewo w Polsce to jodła pospolita rosnąca w Pieninach

Jodła pospolita rosnąca w Pienińskim Parku Narodowym jest najwyższym rodzimym drzewem polskim. Jej wysokość wynosi 55,86 m – wynika z badań opublikowanych przez Katedrę Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Badania przeprowadził zespół w składzie: dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk.

Jak przekazała Katedra Bioróżnorodności Leśnej UR na swoim profilu w mediach społecznościowych, inspiracją do poszukiwań najwyższych drzew w Pienińskim Parku Narodowym były wcześniejsze dane uzyskane z lidaru lotniczego i analizy przeprowadzone przez Łukasza Wilka.

Członkowie zespołu w ramach badań na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew. Wysokość jodły wynosi 55,86 m (pomiar wykonano tachimetrem), a obwód pnia na wysokości pierśnicy 328 cm. Podczas tych samych badań odnaleziono ponad 20 jodeł, które przekroczyły 50 m wysokości.

Zgodnie z zapowiedziami w najbliższym tomie serii monograficznej „Pieniny-Przyroda i Człowiek” ukaże się publikacja „Pieniński Park Narodowy ostoją najwyższych jodeł w Polsce”, w której znajdzie się więcej szczegółów, również metodycznych dotyczących przeprowadzonych badań.

Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2021 r. najwyższym w ogóle drzewem w Polsce jest daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), mająca ok. 120 lat, której wysokość wynosi 59,40 m. Rośnie ona na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu). Daglezja jest uznawana w Polsce za zadomowiony gatunek obcy.(PAP)

źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj