W MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W RAMACH WYSTAWY „HISTORIA JEDNEGO PRZEDMIOTU” MOŻNA OGLĄDAĆ RYNGRAF PODAROWANY ŻONIE PRZEZ W. PILECKIEGO

Pilecki.png

Ryngraf podarowany przez rotmistrza Witolda Pileckiego żonie po powrocie z Włoch można obejrzeć w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Pamiątka jest prezentowana w ramach wystawy z cyklu „Historia jednego przedmiotu”. W tym roku przypada 123. rocznica urodzin rotmistrza – ochotnika z Auschwitz, jednego z najdzielniejszych polskich oficerów.

Ryngraf został pożyczony Muzeum przez córkę rotmistrza, Zofię Pilecką.

Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, kierownik wystaw Muzeum, mówi, że Witold Pilecki podarował ryngraf swojej żonie 7 kwietnia 1947 roku. Było to zaraz po powrocie z Włoch, gdzie służył w II Korpusie Generała Andersa.

– Jest na nim inskrypcja od Witolda dla Marii. Jest tam napisane: „symbol błogosławieństwa na szczęśliwą walkę kochanej Marysieńce w dowód uznania jej walki o szczęście rodziny”. Gdy posłucha się pani Zofii, gdy posłucha się pana Andrzeja, to widać, że historia matki jest historią niezwykle ważną. Wydaje mi się, że pokazuje też historię bardzo wielu niedocenionych w swojej historii kobiet, które w czasie wojny odbyły swoją, inną bohaterską walkę – zaznacza Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Ryngraf będzie prezentowany w Muzeum Żołnierzy Wyklętych do 25 maja, do obchodów 76. rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Brał udział w Bitwie Warszawskiej, a następnie w Legionach Piłsudskiego.

Witold Pilecki był także bohaterem II wojny światowej, który z własnej woli dostał się do Auschwitz, by organizować tam ruch oporu.

Później walczył w Powstaniu Warszawskim. Zginął od strzału w tył głowy w stalinowskim więzieniu na warszawskim Mokotowie.

źródło: Radio Maryja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj