WIZYTA POLSKIEJ PARY PREZYDENCKIEJ WE WŁOSZECH. PREZYDENT A. DUDA WRAZ Z MAŁŻONKĄ WEZMĄ UDZIAŁ W OBCHODACH 80. ROCZNICY BITWY O MONTE CASSINO

para prezydencka.jpg

Polska para prezydencka rozpocznie w piątek wizytę we Włoszech. W sobotę weźmie udział w centralnych uroczystościach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

W piątek wieczorem przewidziano spotkanie prezydentów Polski i Włoch. Natomiast w sobotę para prezydencka najpierw złoży kwiaty i pomodli się przy grobie św. Jana Pawła II z okazji 104. rocznicy jego urodzin. Następnie weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na polskim cmentarzu wojennym sprawowana będzie Msza św. polowa, odczytany zostanie tam apel poległych, odbędzie się też ceremonia złożenia kwiatów.

W uroczystościach wezmą udział m.in. przedstawiciele polskich i włoskich władz oraz córka gen. Władysława Andersa – ambasador Polski we Włoszech, Anna Maria Anders.

Jednym z uczestników obchodów będzie też Jan Józef Kasprzyk. Były szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że jest to międzypokoleniowe spotkanie wolnych Polaków.

– Obchody będą szczególne. Możemy podziękować ostatnim żyjącym żołnierzem z 2 Korpusu Polskiego. Do Itali przybyło sześciu ostatnich żołnierzy gen. Władysława Andersa, ostatnich świadków historii. To jest moment, w którym każdy z nas – a jest to prawie pięć pokoleń Polaków – będzie mógł podziękować im za to, że jesteśmy teraz wolni, za to, że wtedy nie zabrakło im odwagi – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

18 maja 1944 roku żołnierze 2 Korpusu Polskiego zdobyli Monte Cassino. Podczas walk poległo 923 polskich żołnierzy, 94 zaginęło, a prawie 3 tys. zostało rannych. Zwycięstwo nad Niemcami otworzyło drogę Aliantom do stolicy Włoch. Jest ono uznawane za jedno z największych zwycięstw polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj