Dolnośląscy Terytorialsi w Elektrociepłowni Wrocław

Grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT) gościła w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich KONGENERACJA S.A. Celem wizyty było zapoznanie ze strukturą zakładu i procesem technologicznym.

Pierwsza wizyta dolnośląskich Terytorialsów we wrocławskiej Elektrociepłowni była bardzo efektywna i jest zapowiedzią dalszej współpracy. Duże wrażenie na żołnierzach zrobiła różnorodność procesów technologicznych używanych do wytwarzania ciepła oraz produkcji prądu, a także rozbudowana infrastruktura obiektu.

Spotkanie miało również na celu omówienie potencjalnych zagrożeń wynikających z umiejscowienia i specyfiki EC Wrocław. Duże zagęszczenie ludności i bliskość rzeki znacząco wpływa na proces reagowania na zagrożenia, w trakcie których żołnierze 16 DBOT mogliby udzielić wsparcia..

Z punktu widzenia reagowania kryzysowego, ważne jest, aby poznać obiekty takie jak EC Wrocław – powiedział kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 DBOT – Znajomość topografii obiektu i jego specyfiki w sytuacji realnego zagrożenia skraca czas reakcji i udzielenia wsparcia – dodał.

Opiekunem grupy był Dyżurny Kierownik Bloków i Kotłów Wodnych Janusz Jakubowski, który jest żołnierzem w 16 DBOT.

Efektem pierwszego spotkania jest deklaracja dalszej współpracy, głównie w zakresie wspólnych szkoleń i warsztatów. Ze względu na skomplikowany proces produkcyjny z branży chemicznej, termoelektronicznej i elektroenergetycznej, konieczna jest współpraca w zakresie przeciwdziałania i reagowania na sytuacje kryzysowe.

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj