MIMO KOLEJNYCH PRÓB FORSOWANIA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ PRZEZ NIELEGALNYCH MIGRANTÓW O TYDZIEŃ PRZESUNIĘTO WPROWADZENIE STREFY BUFOROWEJ

Od wtorku przy polsko-białoruskiej granicy miała obowiązywać strefa buforowa, jednak rząd przesunął termin na przyszły tydzień. Tymczasem do szpitala trafił kolejny funkcjonariusz, który został zaatakowany przez nielegalnego imigranta.

Każdej doby polsko-białoruską granicę próbuje przeforsować kilkuset nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, których sprowadza na miejsce białoruski i rosyjski reżim.

– Od początku roku odnotowaliśmy ponad 17 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Białorusią. Tylko w czerwcu było prawie 600 takich zdarzeń – wskazał rzecznik Straży Granicznej, podpułkownik Andrzej Juźwiak.

Ataki na Straż Graniczną i wojsko to codzienność. W poniedziałek jeden z funkcjonariuszy Straży Granicznej został uderzony w głowę konarem przez grupę nielegalnych imigrantów.

„Do zdarzenia doszło przy granicy z Białorusią, niedaleko Białowieży. Funkcjonariusz przebywa w szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – zaznaczyła Straż Graniczna.

W ubiegłym tygodniu do szpitala trafił żołnierz, który został dźgnięty nożem. Jego stan wciąż jest ciężki. Od dziś na polsko-białoruskiej granicy obowiązywać miała strefa buforowa – pas od 150 do 200 metrów z zakazem wstępu. Rząd przesunął jednak termin, bo wciąż prowadzi konsultacje z samorządami. Jak się okazało, według pierwotnego rozporządzenia strefą buforową miały zostać objęte miejscowości oddalone od granicy nawet o kilka kilometrów.

– Nie jest konieczne aż takie ograniczanie tych swobód i wolności, wprowadzanie takiego stanu wyjątkowego na określonym obszarze, bo to się wiąże także np. z ruiną dla wielu przedsiębiorców, którzy tam są – podkreślił kandydat Konfederacji do PE, Jacek Wilk.

Podobne obawy wyraża Polska 2050.

– Tutaj musi być zastosowany mechanizm odszkodowań i co do tego nie ma wątpliwości. O to będziemy walczyć. Natomiast z naszych analiz i ocen ekspertów wynika też, że ta strefa nie musi być szersza niż 200 metrów od granicy, jeżeli musiałaby być wprowadzona – wskazał poseł Mirosław Suchoń.

Ostateczne rozporządzenie będzie gotowe do końca tygodnia. Gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził wzdłuż granicy strefę z zakazem wstępu, ówczesna opozycja krytykowała to rozwiązanie – przypomniał poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

– Jeżeli to wszystko ma być wiarygodne, to obecna ekipa powinna przeprosić za swoje działania, które realizowała w 2021 roku. Odsądzano nas wtedy od czci i wiary, mówiono o zamachu na demokrację, o ograniczaniu wolności – zaznaczył poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Politolog prof. Zdzisław Winnicki ocenił, że wolta obecnego rządu w sprawie działań hybrydowych na polsko-białoruskiej granicy podyktowana jest wyborami do Europarlamentu.

– Wczytując się w nastroje społeczne, zmienili zdanie. Dobrze, że zmienili zdanie. Niemniej należy zadać sobie pytanie retoryczne: czy to jest tylko chwilowe i na jak długo? – mówił prof. Zdzisław Winnicki.

Jak wynika z danych niemieckiej policji federalnej, mimo zapory na granicy polsko-białoruskiej, wielu nielegalnym imigrantom udało się w ostatnim czasie przedostać do Polski. Jadą dalej, do Niemiec, ale są zawracani do naszego kraju.

– W okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 roku policja federalna zarejestrowała łącznie 5 621 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Spośród nich zawrócono do Polski 3 578 osób – zaznaczyła dziennikarka Aleksandra Fedorska.

Aleksandra Fedorska zwróciła się o dane do niemieckiej policji. Dziś nielegalnych imigrantów, których zawrócono z Niemiec do Polski, może być już znacznie więcej. W takiej sytuacji Polska ma niewielkie pole manewru – wskazał radca prawny, Piotr Żyłka.

– Nasz kraj ma właściwie tylko dwie opcje. Albo udzieli takim imigrantom azylu, jeśli wystąpią o taki wniosek, albo będzie próbował ich deportować do kraju, z którego pochodzą – powiedział Piotr Żyłka.

Białoruskie i rosyjskie działania hybrydowe wobec Polski, z wykorzystaniem nielegalnych imigrantów, trwają nieprzerwanie od lata 2021 roku.

TV Trwam News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj