5 roślin odstraszających komary

komar.jpg

Co roku plagi much, komarów i meszek potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. W skutecznej walce wielokrotnie przydatne okazują się być niezbędne specjalne repelenty, świece czy kadzidła, natomiast warto pamiętać o naturalnych sposobach na komary i inne owady. Niektóre rośliny posiadając olejki zapachowe mało lubiane przez owady. Kwiaty, drzewa czy zioła odstraszające komary wydzielają nieprzyjemny zapach dla owadów oraz mogą w pewnym stopniu zmniejszyć ich obecność. Które gatunki warto uprawiać?

Świece, preparaty w sprayu, spirale na komary – w sklepach dostępnych jest wiele preparatów przeciwko uciążliwym insektom, natomiast warto zabezpieczyć się już na początku sezonu oraz posadzić rośliny, które będą odstraszać komary.

Jak się okazuje, może być to dobry sposób na komary w ogrodzie. Odpowiednie rośliny o specyficznym zapachu, które posadzone w ogrodzie czy okolicach tarasu pozwolą nam cieszyć się długimi wieczorami bez obecności insektów. Jakie rośliny odstraszające komary warto posadzić? Które kwiaty odstraszają komary i owady? 

Kwiaty i rośliny odstraszające komary

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna jest to zimozielona krzewinka o wąskich, srebrzystoszarych liściach oraz kwiatach zebranych w kłosy. W zależności od odmiany kwitnie na różowo, fioletowo czy biało. Kwiaty lawendy zdobią roślinę przez całe lato i długo odstraszają komary. Ich intensywny zapach wabi pszczoły, natomiast odstrasza insekty.

Lawenda wąskolistna nie jest wymagającym kwiatem i dobrze znosi suszę. Radzi sobie zarówno w pojemnikach na balkonie, ogródkach skalnych czy sadzona na brzegu rabat. Chcąc zachować zwarty pokrój krzewinki należy pamiętać o corocznym wiosennym cięciu pędów lawendy, a także skracaniu kwiatostanów po przekwitnięciu. Dzięki takim zabiegom roślina odstraszająca komary zakwitnie jesienią kolejny raz.

Komarzyca

Kolejna roślina skutecznie odstraszająca komary to komarzyca. W naturze występuje jako bylina, natomiast w naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest z reguły jako jednoroczna roślina balkonowa. Jeżeli jednak zabierzemy ją z zewnątrz przed pierwszymi przymrozkami, pędy odpowiednio skrócimy, a pojemnik ustawimy w chłodnym pomieszczeniu to komarzyca przezimuje. Roślina odstraszająca komary ma długie zwisające pędy, o dekoracyjnych biało obrzeżonych liściach z bardzo intensywnym zapachem. Komarzyca preferuje stanowisko półcieniste oraz nie lubi przelewania – przy nadmiarze wody jej pędy pękają i zamierają.

Kocimiętka Faassena

Kocimiętka Faassena to bylina, która dorasta nawet do 40 cm wysokości, o lekko pokładających się pędach. Ta odstraszająca komary roślina zakwita na początku lipca oraz zdobi ogród aż do września. Jej kwiaty są podobne do lawendy, a liście drobne i szarozielone. Zapach kocimiętki odstrasza komary oraz meszki. Kocimiętka jest mało wymagająca i dobrze znosi suszę.

Bodziszek korzeniasty

Bodziszek korzeniasty jest ekspansywną byliną o intensywnym zapachu, który odstrasza komary. Roślina ta nie posiada dużych wymagań uprawowych, bowiem dobrze rośnie na przeciętnych glebach, w stanowisku zarówno słonecznym, jak i półcienistym. Bodziszek korzeniasty ma fioletowe kwiaty długo utrzymujące się na roślinie.

Koper włoski

Koper włoski uprawiany jest jako roślina jednoroczna dorastająca do metra wysokości. Lubi stanowiska słoneczne, jednak nie toleruje zbyt suchego podłoża. Kwitnie na żółto od lipca do września. Koper jest świetną rośliną odstraszającą komary, którą można dodatkowo łączyć z innymi ziołami takimi jak bazylia, mięta czy tymianek, by zwiększyć skuteczność ochrony przed komarami.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl, niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj