PAŃSTWO POLSKIE PRZEGRYWA Z BYŁYMI ESBEKAMI I ZWRACA IM MILIARDY

Państwo polskie przegrywa z byłymi esbekami i zwraca im miliardy. Chodzi o dezubekizację. MSWiA przegrało ponad 90 proc. spraw dotyczących ustawy dezubekizacyjnej – poinformowała w piątek „Rzeczpospolita”.

W ubiegłym roku Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA musiał wypłacić w wyniku przegranych ponad 9 tys. procesów z byłymi funkcjonariuszami 1 mld 460 mln złotych.

Sądy mają do rozpatrzenia jeszcze ok. 12 tys. kolejnych spraw. Przegrana spowoduje, że państwo będzie musiało oddać blisko 3 mld złotych. To wyrównanie rent i emerytur z ostatnich siedmiu lat, zmniejszonych ustawą dezubekizacyjną.

Historyk dr Leszek Pietrzak mówił, że jest to bardzo przykra sytuacja.

– Jest to przykre, jak zresztą wiele innych zjawisk, które obserwujemy w polskim państwie. Od pierwszych prób dezubekizacji był opór środowiska, które nie chciało poddać się żadnym procesom rozliczania za przeszłość. Ten scenariusz nastąpił dzisiaj. No i cóż, jest bardzo bolesny dla nas wszystkich, bo my za to zapłacimy. To jest z pieniędzy polskiego podatnika. Dla mnie historyka jest to bardzo przykre – podkreślił dr Leszek Pietrzak.

Ustawa obniżająca emerytury byłym funkcjonariuszom objęła ponad 38 tys. osób. Do sądu poszła ponad połowa i to właśnie większość z tych osób wygrywa teraz w sądach.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj