Lato w Zajezdni – 40. urodziny Ogórka

Gdy w 1959 roku z hal Jelczańskich Zakładów Samochodowych wyjechały pierwsze egzemplarze autobusów zmontowanych z dostarczonych przez czechosłowackie zakłady Škoda części, nikt nie spodziewał się, że produkowane w podwrocławskim Jelczu Ogórki staną się najpopularniejszymi autobusami miejskimi i międzymiastowymi lat PRL-u. W tym roku zajezdniowy Ogórek, czyli Jelcz 043, obchodzi 40. urodziny. Z tej okazji Centrum Historii Zajezdnia organizuje urodzinowy zlot autobusów Ogórków, który odbędzie się w weekend 15–16 czerwca. Obchody będą częścią tegorocznego Święta Wrocławia.
Podstawowym wariantem wytwarzanego w Jelczu autobusu na licencji czechosłowackiej był model 043 przeznaczony na potrzeby komunikacji międzymiastowej i na przeszło dwie dekady stał się flagowym autobusem PKS. Dysponował 42 miejscami siedzącymi i 10 stojącymi, jednak w realiach PRL-u zwykle na uczęszczanych liniach woził znacznie więcej pasażerów. W lutym 1984 r., czyli ćwierć wieku po uruchomieniu produkcji, w Jelczańskich Zakładach Samochodowych świętowano ukończenie montażu 25-tysięcznego egzemplarza Jelcza 043. To właśnie z tego roku pochodzi egzemplarz, który swą służbę we Wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zakończył jako dawca części dla innych autobusów stacjonujących w zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.
Pojazd ten, przez lata nieużywany i niegarażowany, popadł w ruinę. W latach 2020–2021 został wyremontowany przez konsorcjum złożone z Centrum Historii Zajezdnia, Politechniki Wrocławskiej, Spółki Jelcz, NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Wrocławia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas Weekendu Niepodległości w 2021 roku odbył się premierowy przejazd odremontowanego Ogórka. Od tego czasu autobus jest atrakcją licznych projektów realizowanych w Centrum Historii Zajezdnia, będąc także jednym z elementów bogatej oferty edukacyjnej tej instytucji (np. akcji „Ogórkiem do Zajezdni”).
40. urodziny Ogórka to dwudniowe święto, którego centralnym punktem będzie przejazd innych jelczańskich Ogórków na trasie Centrum Historii Zajezdnia – centrum Wrocławia i z powrotem, tort urodzinowy, a także warsztaty, kursy Ogórkiem, zwiedzanie tematyczne „Kiedy Zajezdnia była zajezdnią”, wernisaż wystawy plenerowej „Czterdzieste urodziny Ogórka” oraz spotkanie z podróżnikami ze Stowarzyszenia Jelczem w Himalaje, czyli uczestnikami wyprawy ciężarówką Jelcz 325 z Wrocławia do Nepalu.
Wszystkie atrakcje urodzinowe są bezpłatne (z wyjątkiem zwiedzania ścieżką tematyczną wystawy), ale obowiązują zapisy (formularz na www.warsztaty.zajezdnia.org).
Zapraszamy!
 
 
Lato w Zajezdni – 40. urodziny Ogórka. Rozkład jazdy
Sobota 15 czerwca:
10:00–18:00      – DJ, animacje, atrakcje dla dzieci na placu, wioska cyrkowa na placu, gry podwórkowe, instalacje artystyczne do malowania, strefa klockowa w holu „Miasto przyszłości”
10:30–11:30      – warsztaty „Pracownia Pocztówkowa – twórz z pasją!”, 20 osób, do 12 roku życia, maluchy z opiekunami
12:00–13:00      – warsztaty budowania z klocków „Mistrzowie klocków”
12:00                 – wernisaż wystawy „Maskotki olimpijskie i sportowe”
14:00–15:30      – ścieżka zwiedzania „Kiedy Zajezdnia była zajezdnią” na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016″
16:30–17:30      – warsztaty budowania z klocków „Mistrzowie klocków”
11:00, 13:00, 17:00 – kursy Ogórkiem po Wrocławiu
Niedziela 16 czerwca:
10:00                 – ekskluzywna wycieczka do Domu Ogórka dla zwycięzców konkursu Radia Wrocław
10:00–18:00      – DJ, gry dla dzieci
10:30                 – warsztaty „Pojazdy z dawnych lat – narysuj to długopisem 3D!”, dla uczestników w wieku 7–12 lat, 15 osób,
11:00–12:30      – ścieżka zwiedzania „Kiedy Zajezdnia była zajezdnią” na wystawie głównej „Wrocław 1945–2016″
Oficjalna uroczystość urodzinowa Ogórka
12:00–13:00      – urodziny Ogórka:
  • zlot autobusów marki Jelcz,
  • przemówienia,
  • tort w kształcie Ogórka,
  • wernisaż wystawy plenerowej pt. „Czterdzieste urodziny Ogórka” autorstwa dr Piotra Sroki, poświęconej 40. rocznicy wyprodukowania autobusu Jelcz 043 z Centrum Historii Zajezdnia
13:00                 – parada Ogórków ulicami Wrocławia
15:00                 – powrót na plac przy Centrum Historii Zajezdnia
16:30                 – spotkanie z podróżnikami ze Stowarzyszenia Jelczem w Himalaje
Wydarzenie finansowane jest przez Miasto Wrocław. Partnerami są MPK Wrocław i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj