Smog ma katastrofalny wpływ na budowle współczesne i zabytkowe ?

Zanieczyszczone powietrze w wielkich miastach, jak wiemy w swoim składzie zawiera bardzo szkodliwe, a nawet toksyczne substancje, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Bowiem, mogą być przyczyną groźnych, nawet śmiertelnych chorób. Powodują wiele chorób układu oddechowego i innych, takich jak alergia czy astma. Jednak, czy smog jest szkodliwy tylko dla człowieka?

Okazuje się, że ma również katastrofalny wpływ na budowle, ponieważ substancje smogowe mogą powodować kruszenie, korozję, a nawet pękanie ścian. Winowajcą są zawarte w powietrzu dwutlenki węgla i siarki, związki azotu, które wnikają w tynki, przez co niszczeją zabytki. Ponadto, na budynkach osadza się sadza. W związku z tym, tynki powoli niszczeją, powstają na nich charakterystyczne białe plamy i zacieki. Co ciekawe, okazuje się, że stosunkowo mniej szkodliwy jest szybko opadający pył ze spalania węgla, aniżeli utrzymujące się długo w powietrzu pyły drobno cząstkowe i zanieczyszczenie gazami.

Według naukowców, najbardziej zagrażający naszym budowlą jest kwas siarkowy, gdyż działa korozyjnie na wiele materiałów budowlanych. Może spowodować łuszczenie się tynku nawet rok po jego położeniu. Podobnie sprawa wygląda z elewacją budowli z cegły. Szkodliwe związki potrafią wpływać na ich strukturę, doprowadzając do kruszenia. Zagrożone są też elewacje ceramiczne. Siarka wnika w zaprawę, osłabiając ją. W konsekwencji woda deszczowa łatwiej wypłukuje spoinę, powodując nawet odpadanie płytek. Specjaliści twierdzą, że wyjątkowo niebezpieczne choćby dla zabytków są parkingi usytuowane w pobliżu owych zabytków. Podczas rozgrzewania silników samochodowych, z ich rur wydechowych wydostaje się ciężki dym, który bardzo szybko osadza się na powierzchni budowli, po czym zmienia jej barwę oraz powoduje zmiany chemiczne w jej strukturze. Niestety, ochrona budowli jest wyjątkowo trudna, ponieważ tak na prawdę jedynym i pewnym środkiem zabezpieczenia jest usunięcie przyczyn, czyli przeciwdziałanie zanieczyszczaniu powietrza dymami i gazami spalinowymi.

Innym skutkiem zanieczyszczeń powietrza są kwaśne deszcze. Deszcze zawierające w swym składzie związki siarki są również wyjątkowo niebezpieczne. Ponadto, stwarzają one sprzyjające warunki dla osiadania, przyczepności i przenikania pyłów drobno cząstkowych, zawierających szkodliwe związki chemiczne. Bardzo zagrożone są stare budynki z wapienia i piaskowca. Kwaśne deszcze powoduję ze wapień jest szybko wymywany a piaskowiec eroduje. Pomimo tego, że rzeczywiście w ostatnich latach znacznie ograniczono występowanie kwaśnych deszczy w wielu regionach, to wiele budynków nadal nosi widoczne znamiona ich działania. Dzieje się tak dlatego, że kwaśny deszcz na stałe zmienił strukturę i własności kamiennych powierzchni. Nawet metalowe części ulegają korozji pod działaniem kwaśnych deszczy. Dotyczy to elementów wykonanych ze stali węglowej, niklu, cynku, miedzi. Uszkodzenia widoczne też są na warstwach farby, niektórych elementach plastikowych, skórzanych i tekstylnych. Stal nierdzewna i aluminium są bardziej odporne.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.