68. ROCZNICA POZNAŃSKIEGO CZERWCA’56

fot x

W Poznaniu – z okazji przypadającej dziś 68. rocznicy poznańskiego Czerwca’56 – odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów pierwszego masowego zrywu przeciwko władzy komunistycznej.

W programie obchodów są Apele Pamięci i oddanie hołdu osobom poległym w Powstaniu Poznańskiego Czerwca’56. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski.

Uczestnicy złożą też kwiaty przed pomnikiem tzw. kroczących krzyży – znakiem pamięci o zmarłych w czasie buntu. Później zaplanowano wykłady, przemówienia i dyskusje prelegentów związane z wydarzeniami Czerwca’56 w kontekście dzisiejszej sytuacji politycznej Polski.

Poglądy i hasła głoszone przez bohaterów tamtego okresu są nadal aktualne – mówi Tomasz Kulpa ze Stowarzyszenia Prawy Poznań, które organizuje dzisiejsze uroczystości.

– Wszystkim nam przyświeca ten sam cel. Uszanowanie i uhonorowanie tych Polaków, którym w tamtym trudnym czasie (powojennym) starczyło odwagi, żeby upomnieć się o godność człowieka, o prawa człowieka, prawa obywatelskie. Wszystkie hasła, postulaty, które były w 1956 r. wygłoszone w Poznaniu są nawet momentami niepokojąco aktualne nawet i dzisiaj, zwłaszcza kiedy zbliżamy się nieuchronnie do realizacji podwyżek cen energii, a także podwyżek wszystkich innych rzeczy – powiedział Tomasz Kulpa.

Dokładnie 68 lat temu, 28 czerwca 1956 r., w poznańskich zakładach im. Józefa Stalina rozpoczął się strajk generalny, który przerodził się w wielotysięczną manifestację. Protest został krwawo stłumiony przez milicję i wojsko.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj