Naukowcy: post przerywany nie prowadzi do pogorszenia diety, zaburzeń hormonalnych czy utraty mięśni

Jean Fortunet, CC BY 1.0, Wikimedia Commons

Post przerywany nie prowadzi do pogorszenia diety, zaburzeń hormonalnych czy utraty mięśni – twierdzą autorzy komentarza opublikowanego w magazynie „Nature Reviews Endocrinology”. Jak piszą, tego typu wątpliwości wynikają z osobistych opinii i nie mają podstaw naukowych.

Eksperci z University of Illinois Chicago (USA) sprawdzali, że wyrażane czasami przekonania o negatywnych skutkach postu przerywanego mają podstawy naukowe.

Najczęstsze, błędne według badaczy przekonania mówią o tym, że post przerywany może prowadzić do pogorszenia diety, powodować zaburzenia odżywiania, prowadzić do utraty masy mięśniowej i do obniżenia poziomu hormonów płciowych.

Ogromna liczba badań wskazuje jednak na to, że taki sposób odżywiania jest bezpieczny – twierdzą naukowcy. Swoje wnioski opierają na badaniach klinicznych, z których część przeprowadzili sami.

„Zajmuję się badaniem postu przerywanego od 20 lat i nieustannie otrzymuję pytania o bezpieczeństwo diet” – mówi prof. Krista Varady, autorka komentarza, który ukazał się w piśmie „Nature Reviews Endocrinology”.

„Na ten temat krąży wiele fałszywych informacji. Nie są one jednak oparte na nauce, ale raczej na osobistych opiniach” – podkreśla ekspertka.

Istnieją dwa główne rodzaje przerywanego postu – wyjaśniają naukowcy. Według jednego schematu ludzie jedzą normalnie co drugi dzień, a w międzyczasie ograniczają liczbę kalorii do minimum. W drugim rodzaju jedzą tylko w 10-godzinnych okienkach w czasie doby.

Według naukowców obie metody są bezpieczne. Wskazują też oni na badania pokazujące, że ilość spożywanego cukru, tłuszczów nasyconych, cholesterolu, sodu, kofeiny czy np. błonnika nie zmienia się w czasie stosowania postów przerywanych. Nie zmienia się także odsetek kalorii pochodzących z węglowodanów, białek i tłuszczu.

Badania nie wskazują przy tym, że tego typu post jest przyczyną zaburzeń odżywiania, choć eksperci zastrzegają, że osoby z takimi problemami nie powinny stosować przerywanego postu.

Uważać też powinny osoby nastoletnie z nadwagą, które są szczególnie podatne na rozwój takich zaburzeń.

Przerywany post nie jest też przyczyną utraty mięśni – przy utracie wagi spowodowanej tą metodą i z pomocą odchudzających diet spadek masy mięśniowej jest podobny. W obu przypadkach pomagają ćwiczenia siłowe i odpowiednia podaż białka.

Badacze podkreślają też, że w efekcie omawianej diety nie dochodzi do zaburzeń pracy testosteronu, estrogenu i powiązanych z nimi innych hormonów płciowych. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj