SEJM ZMIENIŁ PRZEPISY DOT. DEFINICJI GWAŁTU. K. SZCZUCKI: SUROWE KARANIE ZA TEN CZYN NIE POWINNO POLEGAĆ NA ROZMYWANIU DEFINICJI ZGWAŁCENIA

sejm robert.jpg

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Szczucki, powiedział, że surowe karanie za gwałt powinno polegać na rozważeniu podwyższenia kar, a nie rozmywaniu definicji zgwałcenia.

Sejm przyjął dziś projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Izba zmieniła definicję gwałtu. Za opowiedziało się 335 posłów, przeciw było 44, 47 wstrzymało się od głosu.

Za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody.

Zastrzeżenia do projektu mają posłowie PiS-u. Prof. Krzysztof Szczucki powiedział, że partia, w której zasiada opowiada się za surowym karaniem sprawców gwałtu.

Nawiązując do nowelizacji podkreślił, że nie można wprowadzać do Kodeksu Karnego przepisów budzących wątpliwości.

– Surowe karanie powinno przede wszystkim polegać na rozważeniu podwyższenia kar, a nie ma rozmywaniu definicji zgwałcenia. Jeśli skupić się na pojęciu zgody, które jest wprowadzane, okaże się, że w literaturze na Zachodzie napisano mnóstwo książek, artykułów, wydano mnóstwo orzeczeń, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo, jakie są granice zgody, co decyduje o tym, że ta zgoda jest, a kiedy jej nie ma, kiedy dochodzi do braku zgody. Jeżeli chcemy zapewnić ofiarom tego przestępstwa pewność, że sprawca zostanie zatrzymany, osądzony i ukarany, to nie możemy do Kodeksu karnego wprowadzać pojęć, które wywołują mnóstwo wątpliwości – zaznaczył Krzysztof Szczucki.

Parlamentarzysta dodał, że obecnie mamy dobre przepisy w tym zakresie. Krzysztof Szczucki zaznaczył, że wystarczy je tylko odpowiednio stosować.

W początkowej wersji projektu proponowano podniesienie dolnego wymiaru kary za zgwałcenie do lat trzech. Ostatecznie przyjęto poprawkę, zgodnie z którą przestępstwo zgwałcenia ma podlegać karze pozbawienia wolności od dwóch do 15 lat. Obecnie górna granica to 12 lat.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Radio Maryja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj