RESORT OBRONY NARODOWEJ ORAZ SZTAB GENERALNY WP DEMENTUJĄ DONIESIENIA DOT. ZMNIEJSZENIA WYDATKÓW NA ARMIĘ O 25 PROCENT

Resort obrony narodowej oraz Sztab Generalny WP dementują doniesienia TV Republika dotyczące zmniejszenia wydatków na armię o 25 procent. Stacja poinformowała, że dotarła do dokumentu, z którego wynika, iż rząd w latach 2025-2028 planuje zmniejszenie wydatków na wojsko o ponad 57 mld złotych.

Ministerstwo Obrony Narodowej w wydanym oświadczeniu podało, że nie planuje żadnych cięć budżetowych w wysokości 57 mld zł. W rzeczywistości – jak podano – w przyszłym roku planowane jest zwiększenie budżetu na armię o 10 procent.

Konferencję w sprawie zorganizowano dziś m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Pełniący obowiązki dyrektora Departamentu Budżetowego MON, gen. bryg. Sławomir Kozicki, mówił na niej, że nie ma mowy o redukcji wydatków obronnych. Wojskowy podał, że na razie trwają uzgodnienia projektu planu finansowego na 2025 rok.

– Dopiero po opinii Ministerstwa Finansów oraz sejmowej Komisji Obrony Narodowej będziemy znali ostateczny kształt wielkości ujętych w tym funduszu. Mogę zapewnić, że wielkości będą zdecydowanie większe niż na 2024 rok. Odnosząc się natomiast do dokumentu, o którym państwo słyszeli, (…) jest to coroczny dokument wydawany przez ministra obrony narodowej. Do tradycji przeszło, że na tym etapie ścierają się poglądy poszczególnych instytucji MON. Minister tego dokumentu nie zatwierdził. Odbyło się spotkanie kierownictwa MON, które rozpatrzyło uwagi i pracujemy nad aktualizacją tego dokumentu – wyjaśnił gen. bryg. Sławomir Kozicki.

O doniesienia TV Republika był też dziś pytany prezydent RP. Andrzej Duda sprzeciwił się ewentualnym cięciom w wydatkach na obronność.

– Jeżeli będzie jakakolwiek próba ograniczania wydatków, będę zdecydowanie mówił „nie”. O ile mi jednak wiadomo, (…) to MON jako takie nie planuje żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o wydatki na obronność. Natomiast pojawiły się takie pierwsze informacje, jeżeli chodzi o Ministerstwo Finansów. Jest to na razie problem wewnątrzrządowy. Będzie spór pomiędzy ministerstwami, ale jako zwierzchnik sił zbrojnych mówię: Panowie, od samego początku mówiliście, że kwestia polityki bezpieczeństwa jest fundamentalna, więc premierze, wicepremierzy i ministrowie, jeżeli ona jest fundamentalna, to proszę nie zabierać środków, które są konieczne – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej przeciwko zmniejszeniu wydatków na armię protestowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy udali się z interwencją do MON i Sztabu Generalnego WP.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj