POLSCY BOHATEROWIE WRÓCĄ NA WYSTAWĘ MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

Pilecki.png

Szef Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Rafał Wnuk, zapowiedział, że na wystawę główną muzeum powrócą usunięte postaci – św. o. Maksymilian Maria Kolbe oraz bł. rodzina Ulmów. Ma to nastąpić w najbliższych miesiącach.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. Rafał Wnuk, oznajmił, że na wystawę główną wrócą usunięte postaci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz bł. rodziny Ulmów. Kierownik placówki poinformował na konferencji, że zmiany w wystawie zamierza wprowadzić w najbliższych miesiącach. Mają one być konsultowane z muzealnikami i historykami.

Dyrektor oddziału IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda, podkreślił, że Polacy nie mogą się zgodzić na usuwanie pamięci o bohaterach.

– Szeroka odpowiedź społeczna świadczy o tym, że rzeczywiście mamy bardzo poważne przywiązanie do naszej tradycji, do naszej historii i jako naród jesteśmy w stanie odróżnić, kto jest naszym bohaterem, a kto – można by powiedzieć – antybohaterem. Trudno powiedzieć, żebyśmy mogli się zgadzać jako naród na ujmowanie czy wręcz pozbawienie nas pamięci o takich bohaterach jak o. Maksymilian Kolbe, rodzina Ulmów czy Witold Pilecki – zaznaczył historyk.

Decyzja o usunięciu polskich bohaterów z wystawy głównej w Muzeum II Wojny Światowej zapadła pod koniec czerwca. Kierownictwo placówki argumentowało m.in., że ich obecność miała rzekomo zaburzać „antropologiczny charakter wystawy”. Spotkało się to z oburzeniem zarówno strony społecznej, jak i polityków opozycji. W wielu miejscach odbyły się protesty.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj