Autobusem DAF po Wrocławiu i inne atrakcje w ramach Wrocławskich Linii Turystycznych

W najbliższy weekend po Wrocławiu kursować będzie wyjątkowy zabytkowy autobus – rodem z Holandii! 13 i 14 lipca 2024 roku. linie B oraz H obsługiwać będzie autobus DAF MB200 z 1982 roku. Charakteryzuje się on jaskrawożółtym malowaniem i wystającym, zaokrąglonym przodem.

W 1991 roku MPK Poznań otrzymało w darze od holenderskiego miasta Utrecht 29 autobusów DAF MB200. Okazały się one bardzo niezawodne w eksploatacji. Niektóre z nich wykorzystywano w ruchu liniowym aż do 2008 roku. Do dnia dzisiejszego zachowano jeden z tych wozów, który właśnie zawita do Wrocławia. Przyjazd tego autobusu do stolicy Dolnego Śląska możliwy będzie dzięki uprzejmości MPK Poznań i jest efektem już kilkuletniej współpracy poznańskiego przewoźnika z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego z Wrocławia. W zamian za wizytę autobusu DAF pod koniec września Jelcz 080 z KSTM pojedzie do stolicy Wielkopolski. W ubiegłym roku MPK Poznań i KSTM wymieniały się autobusami marki Ikarus, zaś w 2020 roku klubowe autobusy jeździły po Poznaniu przez całe wakacje.

Bilet na przejazd autobusem DAF, a także innymi pojazdami Wrocławskich Linii Turystycznych, zakupić można u konduktora w pojeździe. Szczegółowe rozkłady jazdy dostępne są na stronie https://kstm.pl/pl/wroclawskie-linie-turystyczne.html. Warto podkreślić, że w najbliższy weekend na turystycznej linii tramwajowej T pojawi się przedwojenny wagon Linke-Hofmann Standard z 1929 roku.

Ponadto w sobotę (13.07.2024 r.) o godzinie 17:35 będzie miała miejsce niezwykła okazja do zwiedzenia na co dzień niedostępnej, studwudziestoletniej zajezdni tramwajowej „Popowice“. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza wszystkich miłośników historii, starej architektury, Wrocławia, a przede wszystkim – komunikacji miejskiej. Po terenie zajezdni oprowadzać będzie przewodnik. Obiekt powstał na początku XX wieku jako zajezdnia z zapleczem remontowym dla tramwajów elektrycznych. Taką funkcję pełnił nieprzerwanie do 2016 roku, kiedy to działalność zakończył wrocławski Protram. Od tego czasu stare ceglane halę są domem dla niezwykłych zabytkowych pojazdów.
Podczas zwiedzania zobaczyć będzie można m.in. tramwaj Maximum 325 z 1901 roku, kolekcję tramwajów technicznych oraz zabytkowego Jelcza RTO (popularnie zwanego „ogórkiem”). W zabytkowej hali będzie można się przyjrzeć bieżącemu utrzymaniu i remontom starych pojazdów. Na miejsce dojechać będzie można także w klimacie retro w ramach Wrocławskich Linii Turystycznych – zabytkowym autobusem (linia H, obsługiwana autobusem DAF MB200, o godz. 16:45 z Opery do Centrum Historii Zajezdnia, kurs wydłużony do zajezdni „Popowice”) lub zabytkowym tramwajem (linia T, kurs zjazdowy do zajezdni „Popowice” o godz. 17:15 z Opery).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj