SEJMOWA KOMISJA ROZPATRYWAŁA POPRAWKI SENATU DOT. NOWELIZACJI USTAWY O KRS

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła 32 poprawki Senatu do rządowej nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Nowela zakłada, że piętnastu sędziów-członków KRS będzie wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce. Po wyborach obecni członkowie KRS mieliby stracić mandaty.

Komisja pozytywnie zaopiniowała dwadzieścia osiem poprawek. Wśród czterech ocenionych negatywnie znalazła się ta, która umożliwia kandydowanie do KRS sędziom, którzy uzyskali nominację po zmianie przepisów w 2017 roku.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Jabłoński, powiedział podczas prac komisji, że projekt jest skrajnie niekonstytucyjny.

– Poprawki i tak nie zmieniają istoty problemu. Chcecie dokonać zamachu na Krajową Radę Sądownictwa, bo nie podoba się wam, że nie ma tam ludzi ze Stowarzyszenia Iustitia. Państwo polskie, wymiar sprawiedliwości to nie jest własność Stowarzyszenia Iustitia, to nie jest własność tej nadzwyczajnej kasty ludzi, która rzeczywiście panowała niepodzielnie. Dzisiaj chcecie przywrócić ten stan rzeczy i to jest kierunek absolutnie fatalny – powiedział Paweł Jabłoński.

W maju Senat jednomyślnie przyjął poprawkę, która przyznaje bierne prawo wyborcze wszystkim sędziom-członkom KRS. Wywołało to tarcia w obozie rządzącym.

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, zasugerował m.in., aby ze zmianami poczekać do czasu aż upłynie kadencja Andrzeja Dudy i dojdzie do zmiany prezydenta.

W piątek nad poprawkami Senatu będzie głosował Sejm.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj