Prof. Henryk Witała z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Medalu Faddeeva. To jedno z najwyższych wyróżnień w dziedzinie fizyki kilku nukleonów, przyznawane za wyjątkowy wkład w rozwój tej dziedziny nauki – poinformował UJ.
Profesor odbierze to prestiżowe odznaczenie podczas wydarzenia: International Conference on Few-Body Problems in Physics, które odbędzie się we wrześniu w Pekinie.
Medal, nazwany na cześć wybitnego fizyka teoretycznego Ludwiga Faddeeva, jest przyznawany co trzy lata naukowcowi lub naukowcom, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju fizyki układów kilku ciał czy to przez przełomowe badania, czy też dzięki kluczowym osiągnięciom zdobytym w trakcie kariery.
Medal jest dowodem uznania dla wyjątkowego wkładu Henryka Witały, emerytowanego profesora Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, w fizykę kilku nukleonów. Jego prace były wielokrotnie cytowane i nagradzane, a on sam jest uważany za jednego z czołowych ekspertów w swojej dziedzinie – czytamy w komunikacie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Badacz swoją karierę naukową związał z Instytutem Fizyki UJ, w którym przeszedł kolejne szczeble akademickie, od asystenta, przez doktora, adiunkta, aż do profesora zwyczajnego, którym został w 1995 roku. Jego badania koncentrują się na teorii układów kilku nukleonów, a szczególnie na zastosowaniu równań Faddeeva w opisie układów 3 nukleonów. Kluczowym punktem w jego karierze naukowej była współpraca z prof. Walterem Glöckle z Uniwersytetu w Bochum, zapoczątkowana w latach 80. To właśnie wtedy profesor Witała poświęcił się badaniom nad fizyką kilku nukleonów, co zaowocowało wieloma przełomowymi pracami.
“Jego osiągnięcia naukowe, w tym precyzyjne rozwiązywanie równań Faddeeva z uwzględnieniem sił trójnukleonowych, zrewolucjonizowały sposób, w jaki rozumiemy oddziaływania jądrowe. Prof. Henryk Witała jest również współautorem kluczowych prac dotyczących sił chiralnych, które mają fundamentalne znaczenie dla współczesnej fizyki jądrowej. Jego badania nie tylko przyczyniły się do zrozumienia złożonych procesów w jądrach atomowych, ale także dostarczyły nowych narzędzi teoretycznych, które są obecnie wykorzystywane przez naukowców na całym świecie” – informuje UJ.
Medal Faddeeva ustanowiony został w 2016 roku wspólnie przez Topical Group on Few-Body Systems & Multiparticle Dynamics of the American Physical Society oraz European Research Committee on Few-Body Problems in Physics.
Więcej informacji na stronie UJ oraz na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.
Nauka w Polsce
Źródło: naukawpolsce.pl