Prof. W. Polak: Historia dla Niemców ma wymiar polityczny. Już od 50. lat lansują określenie „naziści” zamiast Niemcy. Anglicy czy Francuzi już dzisiaj nie są pewni jakiej narodowości byli „naziści” odpowiedzialni za zbrodnie podczas II wojny światowej

Kilka lat temu zrobiono ankietę na Sorbonie wśród studentów i zapytano ich wprost: „Jakiej narodowości byli naziści?”. 70 proc. studentów odpowiedziało, że to byli Polacy. To jest właśnie to, o co Niemcom chodzi. To zakłamanie ma na celu zdjęcie z Niemców odium zbrodni – akcentował prof. Wojciech Polak, przewodniczący kolegium IPN, podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

W niedzielę 1 września obchodziliśmy 85. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę. Prof. Wojciech Polak tłumaczył, że obecnie Niemcy politykę historyczną traktują bardzo instrumentalnie.

– Dla nich ma wymiar polityczny. Niemcy bardzo pilnują swoich interesów, jeśli chodzi o tzw. soft power, czyli żeby na świecie istniała dobra opinia o Niemczech: że to kraj wysokorozwinięty, nowoczesny, tolerancyjny, otwarty na innych, a nawet ciepły i sympatyczny. Wiedzą, że soft power przekłada się na interesy ekonomiczne. Z związku z tym próbują także kształtować swoją politykę historyczną w takim kierunku, żeby wypierać to, co jest złe, brutalne, barbarzyńskie. A przecież to Niemcy wywołali II wojnę światową, to Niemcy wymordowali wiele narodów, z narodami polskim i żydowskim na czele. Niemcy prowadzili politykę zbrodni – przypomniał gość TV Trwam.

Wykładowca akademicki zwrócił uwagę, że niemiecka polityka historyczna ma na celu odcięcie od prawdy o zbrodniach, które przeprowadzili podczas II wojny światowej.

– Już od 50. lat lansują określenie „naziści” zamiast Niemcy. Wszystkie zbrodnie wywoływali „naziści”. Początkowo nie zaprzeczali, że naziści to Niemcy, a teraz nagle w różnych krajach europejskich zaczynają sugerować, że naziści to naziści, a Niemcy to Niemcy. A ponieważ znajomość historii w Europie czy w Stanach Zjednoczonych jest wśród społeczeństw słaba, więc to znajduje chętnych odbiorców. Anglicy czy Francuzi słysząc „naziści” już dzisiaj nie są pewni kim oni byli. Mało tego, kilka lat temu zrobiono ankietę na Sorbonie wśród studentów i zapytano ich wprost: „Jakiej narodowości byli naziści?”. 70 proc. studentów odpowiedziało, że to byli Polacy. To jest właśnie to, o co Niemcom chodzi. To zakłamanie ma na celu zdjęcie z Niemców odium zbrodni – wskazał prof. Wojciech Polak.

 

radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj