Rząd chce zmian dot. ochrony ludności i obrony cywilnej. M. Wąsik: Na pewno wymaga to zmian

Do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Propozycja zakłada, że na ten cel będzie rocznie przeznaczane nie mniej niż 0,3 proc. PKB. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało przepisy, podkreśliło, że projekt kompleksowo reguluje kwestię systemu zarządzania kryzysowego. Za informowanie o zagrożeniu i wojnie będzie odpowiadać Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Państwo, opierając się m.in. na straży pożarnej i samorządach, stworzy system, który w razie kryzysu wesprze obywateli.

Były wiceszef MSWiA, europoseł Maciej Wąsik, powiedział, że obecnie obowiązujące przepisy są przestarzałe i wymagają zmian.

– Dzisiejszy system zarządzania kryzysowego polegający na grubych planach zarządzania kryzysowego jest rozwiązaniem anachronicznym i na pewno wymaga to zmian. Skierowaliśmy projekt ustawy o ochronie ludności, ona była gotowa. Była na etapie komitetu stałego i nie zdążyliśmy jej uchwalić. Dobrze, że powstaje fundusz ochrony ludności. Zobaczymy, czy to nie jest ruch PR-owski rządu związany z powodzią, żeby pokazać, w jaki sposób rząd dzisiaj dba o obywateli, gdyż widzimy, że wiele działań było niedobrych, spóźnionych i nieskoordynowanych – zaznaczył Maciej Wąsik.

Projekt przewiduje też utworzenie systemu bezpiecznej łączności państwowej, który zapewni ciągłość funkcjonowania administracji oraz ochronę ludności w czasie pokoju i wojny. Ponadto mają powstać plany ewakuacji ludności obejmujące kwestie przemieszczenia mieszkańców z miejsca zagrożonego i przyjęcia ich w miejscu bezpiecznym. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, zapowiedział, że zrobi wszystko, aby projekt dotyczący obrony cywilnej jak najszybciej trafił pod obrady izby.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj