Odsłonięto krasnala „Orzech”

Z inicjatywy wrocławskiego oddziały tygodnika Niedziela przed wejściem do DA Wawrzyny został dzisiaj odsłonięty krasnal Orzech, dłuta legnickiego artysty Grzegorza Niemyjskiego. Okazją do niecodziennego uhonorowania Księdza Prałata Stanisława Orzechowskiego była 80 rocznica urodzin.

Ksiądz Orzechowski w czerwcu obchodził 55-lecie święceń kapłańskich. Od 52 lat opiekuje się duszpasterstwem akademickim przy ul. Bujwida. Jest Głównym Przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w sierpniu i październiku do Grobu świętej Jadwigi w Trzebnicy. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest też Honorowym Obywatelstwem Wrocławia.

Uroczystości rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą Świętą. Ks. Aleksander Radecki, przyjaciel Jubilata wygłosił homilię, przywołał sylwetkę Św. Jana Marii Vianneya patrona kapłanów, mówił o ideałach kapłaństwa, także trudnościach w chorobie.

Orzechu Jubilacie! Nie będziesz drugim proboszczem z Ars, i nie o to chodzi. Nie będziesz ani świętym ojcem Pio, ani świętym Maksymilianem, błogosławionym Popiełuszką, ani świętym Janem Pawłem II. Poznawaj ich drogę do świętości, podpatruj ich i szukaj, buduj własną drogę. szukaj nadal swojego powołania w powołaniu i daj się prowadzić Duchowi Świętemu – a Twój ideał jest tylko jeden, zasadniczy (…) Rozkochaj się jeszcze bardzie w kapłaństwie a nie będziesz potrzebował dowartościowania innego, niż kapłaństwo właśnie a Bóg, który rozpoczął w Tobie dzieło, niech sam go dokona.

Orzech ma dużo tytułów, figurka z brązu – krasnal z życzliwym uśmiechem, taki, jaki widzimy u naszego księdza – to może jest dobry pomysł, zastanawiali się dziennikarze wrocławskiej Niedzieli. Orzech uczył nas zmieniać rzeczywistość, stąd taki odważny pomysł.

Spytałam Jubilata, czy się zgadza? Pokazałam krasnala prof. Miodka, kilku innych. Orzech popatrzył..i spytał, jak będzie wyglądał on. Byłam na to przygotowana. Powiedział dobrze, ale żadnej czapki na głowie! Dlatego będzie jedyny krasnal w mieście, który trzyma ją w ręce, zamaszyście zdjętą.

Zdumiony jestem, że tyle lat żyję, powiedział Orzech.

W życiu moim wydarzyło się dużo ciekawych rzeczy, pozytywnych i radosnych, dlatego cieszę się, że mogę jeszcze przytomnie podziękować Panu Bogu za te lata, bo tak dyktuje serce, za lata życia i także za to, że mnie postawił przy was i razem możemy dziękować we wspólnej Eucharystii a jutro znowu spotkać się po to, by dziękować za niepodległą ojczyznę. Cieszę, się, że zostałem tak wychowany, że ojczyzna jest dla mnie ogromnie ważna i wartościowa.

PODZIEL SIĘ