Człowiek poprzez swoje niewłaściwe postępowanie doprowadził środowisko do bardzo złej kondycji. Niektórzy nawet pokuszą się o bardziej radykalne stwierdzenie, a mianowicie, że ludzie doprowadzili świat na krawędź katastrofy ekologicznej. Oprócz tego , że środowisko bardzo cierpi na tym, także my ludzie odczuwamy negatywne skutki , czyli choroby, których rozprzestrzenianie się związane jest z rozwojem cywilizacji, są to choroby XXI wieku.
Choroby cywilizacyjne są przyczyną ponad 80% wszystkich zgonów. Statystyki te są przerażające, a liczby mówią same za siebie. Choroby cywilizacyjne dotykają nie tylko osób starszych, ale także niestety coraz mniejszych dzieci. Zwykle są one przewlekłe, które rzutują na całe życie, znacznie obniżając jego jakość. Choroby te mogą być wywoływane przez industrializację, urbanizację, chemizację rolnictwa, nadmierne zanieczyszczenie środowiska, mechanizację oraz większy poziom hałasu i promieniowania. Te wszystkie czynniki sprzyjają zmianie stylu życia, coraz bardziej odbiegającego od natury. Lista zagrożeń chorobowych, wynikających z zanieczyszczenia środowiska jest bardzo długa. Z całą pewnością możemy na nią wpisać; wpływ promieniowania UV (skutki dziury ozonowej) i fal elektromagnetycznych (ekspozycja urządzeń domowych, energetyczne linie przesyłowe, okablowania w budynkach mieszkalnych, telefonia komórkowa).A także zagrożenia chorobowe, związane z działalnością rolniczą (skutki stosowania pestycydów, odory), czy zagrożenia związane ze składowaniem odpadów.
Zanieczyszczenie środowiska atmosferycznego azbestem, ozonem, smogiem, ołowiem, hałasem i drganiami, jest bardzo niebezpieczne, ale i niezwykle powszechne. Powietrze, którym oddychamy niestety często jest bardzo zanieczyszczone. W tym zanieczyszczonym powietrzu występuje bardzo wiele substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi. Mogą powodować choroby układu oddechowego, krwionośnego, a także nawet zwiększyć wystąpienie nowotworów.
A przecież oddychać musimy wszyscy. Człowiek dorosły w stanie spoczynku oddycha ok. 15 razy na minutę, za każdym razem wprowadzając do płuc ok pól litra powietrza. Tak, więc w ciągu minuty pobieramy ok. 7,5 litra powietrza, a tylko około 1/5 powietrza pobieranego stanowi tlen, reszta to inne składniki powietrza, w tym niestety także pyłowe i gazowe zanieczyszczenia. Oprócz chorób układu oddechowego, pyły wywołują także efekty drażniące, zapalne, które z kolei ułatwiają procesy alergizacji, czyli powstawania uczulenia na występujące w naszym otoczeniu alergeny roślinne i zwierzęce. Obecnie znaczna część społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju alergie.
Niestety, zanieczyszczenie powietrza to nie wszystko. Bowiem, na zanieczyszczenie środowiska składają się następujące elementy, nie wliczając już powietrza; zanieczyszczenie gleby oraz wód gruntowych
Podsumowując można stwierdzić, iż każde działanie mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska jest korzystne zarówno dla ludzi, jak i całego świata, dlatego naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co tylko można, by zmieniać na lepsze stan jaki mamy obecnie.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.