Katastrofa naturalna zazwyczaj zmienia stan przyrody, może też powodować znaczne straty w gospodarce człowieka. Zawsze jest ona tragiczna w skutkach, zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Inaczej mówiąc jest to klęska żywiołowa. Na przestrzeni wieków można wyliczać liczne katastrofy naturalne na świecie. Między innymi należą do nich:
-
Cyklon Bola. Był to najbardziej niszczycielski cyklon z dotychczas odnotowanych. Wdarł się do ujścia Gangesu 12 listopada 1970 roku i spowodował śmierć około pół miliona osób. Główną przyczyną tak dużej liczby ofiar był podniesiony poziom wody, która niemal całkowicie zalała większość wysp w delcie rzeki.
-
Trzęsienie ziemi w Shaanxi. Było to najbardziej katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi, jakie odnotowano w historii. Zginęło w nim około 800 tysięcy ludzi. Miało ono miejsce rankiem 23 Stycznia 1556 roku w Chinach. Zniszczenia odnotowano w pasie szerokim na 830 km.
-
Powódź w 1887 roku w Chinach. Żółta Rzeka nazywana Smutkiem Chin, kilkakrotnie na przestrzeni wieków, była przyczyną groźnych kataklizmów. Z uwagi na płaskie ukształtowanie terenów równinnych, przez które przepływa. Przez lata Chińscy rolnicy wybudowali wzdłuż rzeki liczne tamy i małe zbiorniki, które służyły do nawadniania pól ryżowych. W 1887 roku na skutek podniesienia poziomu morza oraz długotrwałego silnego deszczu, rzeka wylała, zalewając ogromne połacie terenu i zabijając według szacunku do dwóch milionów ludzi. Na skutek powodzi drugie 2 miliony osób zostało bez dachu nad głową.
-
Tyfus w Europie w XX wieku. Na podstawie różnych źródeł szacuje się, że w XX wieku, tyfus spowodował śmierć wielu milionów ludzi w Europie. Tylko podczas pierwszej wojny światowej, w wyniku choroby zmarło około 3 miliony osób.
-
Powódź w Chinach w 1931 roku. Była to seria powodzi, które wystąpiły w środkowych Chinach. Jest to prawdopodobnie największa klęska żywiołowa w historii ludzkości a na pewno w XX wieku.
-
Pandemia Dżumy, panująca w latach 1855 – 1959. Rozpoczęła się w Chinach, a w drugiej połowie XIX wieku dotarła na wszystkie zaludnione kontynenty. Była to trzecia wielka fala zachorowań na dżumę.
-
Ospa prawdziwa. Epidemia ospy zapisała się w historii, jako ta, która ułatwiła Europejczykom podbój Ameryki. Została ona użyta celowo, jako broń biologiczna. Epidemia została powstrzymana dzięki szczepieniom na początku XVIII wieku w Bostonie.
Jak się okazuje czynniki naturalne każdego dnia stawiają naszą planetę przed zagrożeniem katastrofy ekologicznej, której ofiarami są ludzie, zwierzęta, rośliny oraz dobra kultury. Historia pokazuje, że nasza planeta od wieków była narażona na różnego rodzaju klęski żywiołowe. My ludzie z całych sił powinniśmy ochraniać przyrodę, ponieważ Jak powiedział R. Ingersoll „Przyroda nie zna nagrody ani kary, zna tylko konsekwencje” i to z tym ciężarem przyjdzie żyć kolejnym pokoleniom ludzi. Czy człowiek zrozumie, że jeżeli nie zatroszczy się o świat, to jego potomstwo nie będzie miało sprzyjających warunków do życia?
http://www.tutee.ug.edu.pl/wp-content/uploads/2017/05/6_Globalne-konsekwencje-katastrof-ekologicznych_Wrze%C5%9Bniewska-W..pdf
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.