Wpływ motoryzacji na środowisko. Dowiedz się o typowych zanieczyszczeniach emitowanych z silnika

W obecnych czasach nikogo nie zdziwi jadący samochód spalinowy, bo jest to widok bardzo powszechny. Jednak jakieś sto lat temu była to prawdziwa sensacja, co trudno nam sobie wyobrazić, bo tak jesteśmy przyzwyczajeni do wszechobecnych samochodów.

XIX wiek można uznać za początek ery motoryzacji. Dzisiaj oczywistym jest, że benzynę używamy do zasilania samochodów, jednak kiedyś ta ciecz była znana głównie, jako środek czyszczący. I pewnie nikt się nie spodziewał, że zmieni swoje główne zastosowanie. Pierwszy samochód znacznie się różni od dzisiejszych, które spotykamy na ulicach, jednak możemy go wciąż zobaczyć w Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. Rozwój motoryzacji był bardzo dynamiczny, bo już w roku 1898 na wyścigach samochodowych uzyskano prędkość 74 km/h, a w roku 1909 przekroczono 200 km/h przez samochód spalinowy. Obecnie najszybszy samochód świata może osiągnąć prędkość aż 435, 31 km/godz.

Osiągnięcia współczesnej motoryzacji są bardzo imponujące, a samochód jest dostępny praktycznie dla każdego, bowiem wystarczy mieć prawo jazdy i niewielką kwotę pieniędzy, by być właścicielem auta i nim podróżować. Niestety ten stan rzeczy nie sprzyja naszemu środowisku. Początkowo cieszono się z tego, że coraz więcej osób w miastach jest posiadaczami samochodów, co znacznie zmniejszało udział pojazdów konnych w ruchu ulicznym, co było przyczynom ogromnego zanieczyszczenia ulic odchodami zwierzęcymi, ponieważ wpływało to negatywnie na stan sanitarny miast. Obecnie sytuacja się odwróciła i głównymi użytkownikami dróg są samochody, a pojazdy konne można spotkać okazjonalnie. Niestety zamiana ta nie wychodzi korzystnie dla środowiska. Powoduje wielostronne, negatywne oddziaływanie na nie. Jeden z portali proekologicznych wymienia następujące zagrożenia wynikające z wszechobecnego użytkowania samochodów; pierwszym zagrożeniem jest toksyczne działanie paliw silnikowych w czasie przechowywania, transportu i użytkowania. Także zanieczyszczenie atmosfery spalinami i produktami zużycia ogumienia, nawierzchni dróg oraz pyłami, nie są korzystne dla środowiska. Wymienić należy również zanieczyszczenie gleby i wód środkami stosowanymi do mycia i konserwacji karoserii. Jak również zagrożenia wywołane wyciekiem paliw i olejów, hałasem wywołanym przez pojazdy oraz zanieczyszczeniem środowiska wywołanym utylizacją wyeksploatowanych pojazdów oraz często wymienianymi częściami. Jak podają badacze, najbardziej szkodliwym są jednak spaliny, które tworzą się podczas jazdy samochodem. Zanieczyszczenia emitowane przez samochody są następujące:

  • Niespalone składniki paliwa,

  • Produkty niecałkowitego spalania,

  • Produkty uboczne.

Typowe zanieczyszczenia emitowane z silnika to: tlenek i dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, węglowodory, sadza. Bardzo liczną grupę stanowią węglowodory, których można wymienić ponad 200. Także skład spalin samochodowych jest bardzo złożony, ale niestety żaden z tych składników nie sprzyja naszemu środowisku.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.