Żywność dla dzieci – zdrowa i eko czy nie?

Żywność specjalnie dedykowana dzieciom w zasadzie dostępna jest od pierwszych dni życia. W związku z tym powinna być zdrowa i delikatna. Świadomość społeczeństwa wciąż rośnie i nie chcemy karmić naszych dzieci byle czym. Pierwszymi produktami, jakie możemy podawać najmłodszym są słoiczki. W ofercie mamy ich cały wachlarz, a mianowicie zupki, owocowe przeciery, mleczne desery, kaszki z mlekiem i owocami. Panuje ogólna opinia, że żywność ta jest bezpieczna i wysokiej jakości. Produkty te poddawane są wielu procesom, takim jak przechowywanie, transport, mycie, obróbka mechaniczna, zamrażanie, odmrażanie, gotowanie, pasteryzacja. Niestety, w związku z tym znacznie tracą na swojej wartości odżywczej. Jednak, kupując jedzenie dla niemowląt mamy pewność, że nie ma w nich szkodliwych składników: metali ciężkich czy pestycydów.

Starsze dzieci również mają dedykowaną żywność specjalnie dla nich. Przykładem mogą być smakowe wody. Reklamy zachwalają je, twierdząc, że jest zdrowa i z dodatkiem owoców, na przykład truskawek bądź cytryn. A w rzeczywistości w takiej wodzie nie ma ani grama owoców, za to posiadają cukier, benzoesan sodu, kwas cytrynowy i aromaty, co z całą pewnością nie jest pożądane w diecie dziecka.

Kolejnym produktem uwielbianym przez dzieci są jogurty owocowe. Szczęśliwie, jeśli w tych jogurtach w rzeczywistości, choć niewielki procent to są owoce. Często zdarza się bowiem, że zamiast nich wewnątrz jest sok owocowy. Ponadto, nieodzowny cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki, aromaty, barwniki w bardzo dużych ilościach. Przykładowo, w jednym bardzo popularnym jogurcie, powszechnie reklamowanym często jako morderca głodu, szczególnie tego małego, na 140 g produktu, co stanowi jedną porcje, to 16,8g to cukier. A pamiętamy, że jedna łyżeczka to 5 g, zatem w jednym pojemniczku mamy prawie 3,5 łyżeczki cukru.

Kolejnym popularnym daniem, również dość lubianym przez najmłodszych są parówki. Eksperci mówią, że nie istnieją zdrowe parówki, nawet te, które mają ponad 90% mięsa, ponieważ jest to przetworzone mięso drugiej kategorii z dużą zawartością konserwantów.

A co z płatkami śniadaniowymi? One też nie cieszą się dobrą opinią wśród dietetyków, ponieważ przynajmniej 1/3 zawartości opakowania to nic innego jak cukier.

Coraz większym problemem jest nadwaga wśród dzieci z jednoczesnym niedożywieniem. Jak to możliwe? Naukowcy zbadali jak często jedzą dzieci i okazało się, że nie jest dobrze, bo w codziennym ich jadłospisie jest zbyt mało warzyw, za to dzieci w ciągu dnia wypijają około dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie oraz słone przekąski. W związku z tym spożywają za mało produktów wartościowych, dzięki którym do organizmu dostarczane są witaminy czy mikroelementy pożądane, a w zamian mnóstwo niepotrzebnych pustych kalorii.

Zdrowa dieta dzieci jest szczególnie ważna, ponieważ jest warunkiem zdrowego rozwoju fizycznego i umysłowego, a także wzmacnia odporność naszych pociech. Dlatego od początku należy wpływać na nawyki żywieniowe swojego dziecka, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ