GUS: „500 plus” pozytywnie wpływa na aktywność zawodową Polaków

Rządowy program „500 plus” pozytywnie wpływa na aktywność zawodową Polaków, głównie kobiet. Takie wnioski, wbrew dotychczasowym twierdzeniom, płyną z najnowszych analiz Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane GUS-u dotyczące wpływu pobierania świadczenia „500 plus” na życie zawodowe Polaków przytacza dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Urząd przy okazji Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności zapytał o to 300 tys. osób.

Dla większości z nich „500 plus” zadziałało aktywizująco. 76 tys. osób przyznało, że dzięki temu zaczęło pracę, a kolejne 75 tys. zaczęło jej szukać. Z zatrudnienia zrezygnowało tylko 33 tys. osób, a 34 tys. przestało go szukać.

Program spowodował, że więcej Polaków stać na pracę m.in. dlatego, że zyskali środki na zapewnienie opieki nad dziećmi. W prasie podkreślono, że to sensacyjne wyniki, które stoją w sprzeczności z dotąd publikowanymi analizami.

Wynik badania GUS nie zaskoczyło jednak dr. Artura Bartoszewicza, ekonomisty.

– Dlatego, że program ma aspekt wielowymiarowy i każdy z uczestników tego programu dokonuje indywidualnych wyborów i oczywiście jest tak, że dla części ta sytuacja, w której pojawiły się pieniądze, które umożliwiły np. opłacenie opieki na dzieckiem, to spowodowało zdjęcie tego podstawowego ograniczenia związanego z mobilnością na rynku pracy w momencie, kiedy pojawiły się podstawowe pieniądze na zabezpieczenie tych podstawowych potrzeb rodziny. Okazały się dla części zbawienne i umożliwiły wejście na rynek pracy. Oczywiście w tej całej grupie osób, które są beneficjentami programu, również znalazła się ta część kobiet i mężczyzn, która, ze względu na pojawienie się dodatkowych dochodów, zrezygnowała z aktywności zawodowej, ale – jak wskazują dane statystyczne – ta ilość zaktywizowanych okazuję się, że jest większa – zaznacza dr Artur Bartoszewicz.

O tym, że program „500 plus” zniechęca rodziców do podejmowania aktywności zawodowej, mówiło wielu ekspertów i polityków opozycji. Obecne dane GUS nie pozostawiają jednak wątpliwości, że jest wręcz odwrotnie.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ