Gospodarka samochodami wycofanymi z eksploatacji w Polsce i UE

Transport samochodowy jest obecnie źródłem wielu zagrożeń środowiska naturalnego. Recykling to nic innego, jak metoda, która ma na celu chronić środowisko. Dzięki niemu możemy zmniejszyć ilość odpadów, a także ograniczyć wykorzystanie surowców naturalnych. Główną zasadą działania recyklingu jest maksymalne ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych. Należy przy tym uwzględnić zminimalizowanie nakładów na ich przetworzenie. Dzięki temu chronione są surowce naturalne, służące do ich wytworzenia, a także surowce , które później są przetwarzane.

Na recykling pojazdów składa się kilka procesów. Do najważniejszych należy demontaż, przygotowanie niektórych części do ponownego użycia oraz recykling materiałów. Zużyte samochody zawierają aż 70% wysokojakościowej stali oraz 5–10% metali kolorowych. Także szkoda by było, gdyby te wartościowe produkty się zmarnowały. Ponadto w pojazdach samochodowych mamy też niebezpieczne płyny, takie jak oleje, smary, płyn w chłodnicy i hamulcowy. Do tego dochodzą kwasy w akumulatorach i bardzo toksyczne substancje, na przykład rtęć. Wszystkie te substancje trzeba zabezpieczyć. W samochodach mamy również tworzywa sztuczne, szkło oraz opony i inne materiały. One także się nie marnują, ponieważ zwykle są odzyskiwane w procesie demontażu, następnie uzdatniane i wykorzystywane w produkcji różnych materiałów użytkowych.

Kolejnym aspektem jest konstrukcja samochodów. W tych nowych autach przy projektowaniu i produkcji już brane są pod uwagę możliwości dotyczące demontażu, ponownego użycia i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz ich części. Jest to bardzo ważne w całym procesie.

W naszym kraju , prawie 40% zarejestrowanych aut ma więcej niż 21 lat. Co roku z polskich dróg wycofywanych jest około miliona samochodów, w związku z tym rozwój demontażu pojazdów musi być mocno wspierany i rozwijany.

W Polsce do tego rodzaju usług są przygotowane specjalne stacje demontażu pojazdów, które mają obowiązek odzyskać i przekazać do recyklingu co najmniej 80 % surowców, głównie stali. Cały proces musi być wykonany przy uwzględnieniu ochrony środowiska. Jeśli samochód jest kompletny właściciel oddający swoje auto, nie ponosi żadnych kosztów jego złomowania. Płaci dopiero, gdy czegoś istotnego w nim brakuje, na przykład silnika.

Gospodarka samochodami wycofanymi z eksploatacji jest regulowana przepisami przez Unię Europejską. Podstawowe zasady polityki unijnej polegają na:

ograniczaniu, na tyle na ile jest to możliwe, wykorzystania wszystkich typów odpadów

(stałych, ciekłych i gazowych) u źródła ich powstania,

oraz rozwijaniu recyklingu i odzysku odpadów tam, gdzie ich powstanie jest nieuniknione,

pod warunkiem.

Prawidłowo demontowane i przetwarzane samochody, które zostały wycofane z eksploatacji stanowią zarówno źródło części zamiennych, jak i surowców, dzięki którym zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych. W związku z powyższym, w trosce o nasze środowisko, pamiętajmy o tym i zawsze, gdy nasz samochód już zakończy swoją żywotność, powinien znaleźć się w odpowiedniej firmie, która profesjonalnie go zezłomuje.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ