Przetarg na budowę nowych mostów Chrobrego. Co ze starymi mostami ?

fot. GDDKiA

Wrocławskie inwestycje poinformowały, że przetarg na budowę nowych samochodowo-tramwajowych mostów Chrobrego zostanie ogłoszony w tym kwartale. Nowa inwestycja będzie budowana wraz z torowiskiem. Dzięki temu będzie możliwe przedłużenia nowej linii tramwajowej na Swojczyce.

Budowa nowych samochodowo-tramwajowych mostów Chrobrego (zwanych także Swojczyckimi), to jedno ze 100 zadań na pierwsze 100 dni prezydentury Jacka Sutryka. Co jest do zrobienia i aktualizacja – dostępne pod tym linkiem.

W środę,16 stycznia 2019 r., Wrocławskie Inwestycje poinformowały, że ogłoszenie przetargu na budowę nowych mostów Chrobrego planowane jest na luty, najpóźniej na marzec 2019 r. Szacowany koszt inwestycji to 80 mln zł. Zakłada się, że budowa nowych mostów potrwa 12 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, czyli przeprawy mogą być gotowe najwcześniej w połowie 2020 r.

– Z ogłoszeniem przetargu czekamy jeszcze na decyzję środowiskową, która ma być na przełomie stycznia i lutego – podkreśla Mariusz Konecki, kier. projektu w spółce Wrocławskie Inwestycje.

– Nowe mosty Bolesława Chrobrego będą budowane wraz torowiskiem. Chodzi o to by, tak poprowadzić budowę nowych mostów, żeby stosownie do ewentualnych potrzeb, szybciej być gotowym na rozbudowę sieci tramwajowej – dodaje Marek Szempliński, kier. ds. public relations we Wrocławskich Inwestycjach.

Sama linia tramwajowa łącząca pętlę na Sępolnie z nową pętlą, która ma powstać obok osiedla Olimpia Port, to na razie przyszłość. Przedstawienie koncepcji linii tramwajowej na Swojczyce, to także jedno ze 100 zadań na pierwsze 100 dni prezydentury Jacka Sutryka
W maju 2017 r. informowaliśmy o umowie na projekt budowy nowego mostu Chrobrego. Najlepszą ofertę w przetargu przedstawiła firma Sweco Engineering Sp. z o.o. Wtedy mówiono, że oprócz projektu samej budowy mostu ma postać również koncepcja połączenia tramwajowego. Wstępnie plany zakładały głównie zaprojektowanie nowej przeprawy, aby zastąpić starą, już mocno wyeksploatowaną, ale ostatecznie inwestor rozszerzył inwestycję.

Co ze starymi mostami Chrobrego?

Nowe mosty powstaną tuż obok istniejących mostów Chrobrego, które są nad kanałem przeciwpowodziowym i kanałem żeglugowym Odry, między ul. Mickiewicza i Monte Cassino na Sępolnie, a ul. Swojczycką. Docelowo mają za zadanie przejąć ruch komunikacji miejskiej oraz pieszo-rowerowy.

– Na nowym moście będą chodniki i ścieżki rowerowe – dodaje Mariusz Konecki.
Co dalej ze starymi mostami Chrobrego? Na razie nie wiadomo. Obecnie, ze względu na zły stan techniczny, mogą nimi jeździć samochody i pojazdy MPK mające nie więcej niż 15 ton.
– Nie ma decyzji co do ich rozbiórki. Nawet bez ruchu samochodowego, ten potężny, ciężki, żelbetowy obiekt nadal będzie niszczał. Z punktu widzenia technicznego będzie nadawał się do wyburzenia. Natomiast obecnie, po wykonanych wzmocnieniach, będzie wykorzystany podczas budowy nowych mostów. Chodzi o to, że dzięki temu nie będzie konieczności budowy przeprawy tymczasowej, która kosztowałaby ok. 8 mln zł – zaznacza kier. projektu.

Istniejące mosty Bolesława Chrobrego (północny i południowy) zbudowane zostały w latach 1916-1917 (wówczas jako Günther Brücke). Podczas oblężenia Wrocławia pod koniec II wojny światowej mosty zostały zniszczone. Ponownie odbudowano je w latach 1947-1948 i do lat siedemdziesiątych nosiły nazwę mostów Swojczyckich

źródło: wroclaw.pl