Barokowe zamki i pałace w Polsce

artykuł sponsorowany

Przepych, bogate zdobnictwo, maksymalne oddziaływanie na odbiorcę, szczególna dbałość o to, by każdy detal był dekoracyjny i przyciągał uwagę – to tylko kilka cech typowych dla baroku. Jest to nurt, który od XVI do XVIII wieku wpływał na filozofię, sztukę, a nawet na doktryny religijne czy wreszcie architekturę. Po tym, jak Europę zdominowały na wiele lat budowle klasycystyczne, człowiek zapragnął ożywić swoją przestrzeń. Ci, których było na to stać (czyli arystokracja, książęta i królowie) przebudowywali swoje siedziby lub wznosili nowe właśnie w barokowym stylu. Również w Polsce nie brakuje przykładów budowli, które reprezentują ten styl. Wiele z zamków i pałaców to dziś świetnie prosperujące hotele. Z Travelist.pl dowiesz się, jaki hotel w zamku lub pałacu warto odwiedzić!

Hotel w zamku – Janów Podlaski i Zamek Książ

Hotel Zamkowy*** Zamek Książ to jeden z najbardziej znanych w Polsce przykładów barokowej architektury. Zarówno zewnętrzne fasady, jak i wnętrza zamku, a nawet przylegające do niego ogrody to elementy, na których właściwie można uczyć się, czym jest polski barok. Bogactwo zdobień, widoczne szczególnie w komnatach tej budowli najlepiej obrazuje barokowe podejście do budowania i urządzania wnętrz. Nic dziwnego, że w luksusowych komnatach Książa chętnie gościły niegdyś takie osobistości jak car Rosji czy Winston Churchill. Na gości hotelu czekają komfortowe pokoje w zabytkowym budynku, z którego okien widać reprezentacyjną część zamku. W pakiecie z noclegiem otrzymujemy voucher na zwiedzanie posiadłości.

Zamek Janów Podlaski**** to z kolei gratka dla tych, którzy – choć cenią historyczną otoczkę – oczekują noclegów w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu. Znajduje się on blisko słynnej stadniny koni arabskich. Na terenie obiektu funkcjonuje basen z pięknym widokiem na Podzamcze oraz strefa wellness i spa oferująca zabiegi dr Ireny Eris. Poza zamkową restauracją, na terenie obiektu funkcjonują także 3 bary.

Hotel w pałacu –Alexandrinum i Wojanów

Hotel Pałac Alexandrinum**** to obiekt położony zaledwie kilkanaście kilometrów od Warszawy. Ten imponujący pałac czerpie z baroku pełnymi garściami, co widać zarówno w jego wnętrzach, jak i w zewnętrznej fasadzie oraz otaczającym go ogrodzie. Pokoje urządzono tak, by spełniały oczekiwania wymagających współczesnych gości. Hotel oferuje takie atrakcje jak m.in. bogata oferta spa i basen. Z kolei hotelowa restauracja, poza standardowymi daniami, serwuje również dania w wersji wegetariańskiej. Podobnie jak w Janowie Podlaskim, również tutaj w niedalekiej okolicy znajduje się stadnina koni.

Choć pałac w Wojanowie nieopodal Jeleniej Góry początkowo reprezentował styl renesansowy, to po spaleniu go w czasie wojny trzydziestoletniej przez Szwedów nowy właściciel nakazał odbudowanie swojej posiadłości w barokowym stylu. Jego białe ściany, zwieńczone czerwonym dachem, oranżerie i imponujące schody od strony ogrodowej robią niesamowite wrażenie. Dziś jest to elegancka rezydencja pełniąca funkcje hotelu z bogatą ofertą spa. Na jego terenie znajdują się m.in.: duży basen z przeciwprądem, strefa fitness, solarium, dwa korty tenisowe. Dla dzieci na basenie odbywają się specjalne zajęcia z instruktorem pływania. Hotel ma własną restaurację Ogrodową, która specjalizuje się w daniach kuchni europejskiej.

Spędzenie choćby krótkiego weekendu w jednym z historycznych obiektów, w murach których niejednokrotnie ważyły się losy kraju, pozwoli poczuć się wyjątkowo i okaże się nie lada atrakcją dla miłośników historii, która narzuca hotelom ton – mimo przystosowania do wymagań współczesnych gości. Poznaj bogatą ofertę klubu travelowego Travelist.pl, postaw na ekskluzywny pobyt w bajkowych zamkach i pałacach!

PODZIEL SIĘ