79. rocznica masowych wywózek Polaków w głąb Rosji Sowieckiej

Dzisiaj pod pomnikiem Zesłańców Sybiru zakończyły się trzydniowe uroczystości upamiętniające 79. rocznicę masowych wywózek Polaków w głąb Rosji Sowieckiej. Złożenie wieńców, kwiatów i zniczy poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem bp Jacka Kicińskiego.

Spotykamy się pod pomnikiem Zesłańców Sybiru aby uczcić pamięć naszych najbliższych, którzy nie zdołali przeżyć straszliwych warunków zesłania i pozostali na zawsze w nieludzkiej ziemi. Spotykamy się także po to aby pamięć o okrutnej zbrodni dokonanej na  Polakach przez bolszewickich oprawców nie poszła w niepamięć. Jesteśmy już pokoleniem odchodzącym i dlatego zależy nam bardzo aby na trwałe zapisać nasze bolesne doświadczenia w pamięci wolnego pokolenia, w pamięci narodu, powiedział  prezes Koła Sybiraków Eugeniusz Kuszka

Wśród samorządowców byli przedstawiciele Wojewody Dolnośląskiego Damian Mrozek, Urzędu Marszałkowskiego Ewa Mańkowska, dyrektor oddziału IPN Andrzej Dragoń.

W imieniu Wojewody Pawła Hreniaka Damian Mrozek odczytał list (…) gehenna jaką przeszli nasi rodacy w Golgocie Wschodu wymaga od potomnych byśmy wiedzę o nich zachowali w pamięci i przekazywali kolejnym pokoleniom. Wydarzenia tamtych lat powinny być przestrogą dla całej ludzkości.

Dr Andrzej Drogoń przypomniał, że po II wojnie światowej zabrakło 11 mln Polaków, jeśli w 1938 roku było nas 35 mln a po wojnie – w 1946 roku – doliczono się tylko już tylko 24 mln Polaków, to nadal nie wiemy co stało się z 5 mln rodaków. Oficjalne przekazy mówią, że 6 mln to są ofiary niemieckich zbrodniarzy (…) nam nie wolno o tym zapomnieć.

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM