81. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Przed nami kolejne patriotyczne wydarzenie związane z Wrocławiem i Berlinem a dzięki Tadeuszowi Szczyrbakowi prezesowi Rodziny Rodła, już dawno wpisało się we wrocławski kalendarz uroczystych obchodów na Ostrowie Tumskim.

Z roku na rok, coraz więcej miast, na wzór wrocławski, czci ogłoszenie Pięciu Prawd Polaków w Niemczech. Prezes Tadeusz Szczyrbak sprawił, że wydarzenie przybrało charakter ogólnopolski.

To fenomen, bo przez 17 lat idzie pan pod prąd. Szkolna edukacja tej materii nie dotyka, albo porusza zbyt skromnie, toteż wiedza o Rodle wśród Polaków jest mała, ale wiele zmienia się dzięki panu.

To dla nas jest wielkie święto. Rok temu obchodziliśmy 80.rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Było osadzone w pięknych patriotycznych ramach, w 100-lecie odzyskania przez państwo polskie niepodległości i 15-lecie mojej działalności. I to wszystko we Wrocławiu – mieście spotkań, jak mówił do nas nasz Ojciec Święty.

Za nami II Kongres Polaków we Wrocławiu ale pierwszy Kongres Polaków odbył się 6 marca 1938 roku w Berlinie. 

Ponad 5 tysięcy delegatów półtora milionowej ludności polskiej w Rzeszy, uczestniczyło w niezwykłej manifestacji jedności narodowej – gdzie ogłoszono Pięć Prawd Polaków: 1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi bratem, 4. Co dzień Polak Narodowi służy, 5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.

Przypominam Prawdy, bo to ważna sprawa. To jest wiedza o nas i tożsamości Polaków w Niemczech.

Początki upamiętniające Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła odbywały się na placu przy kościele św. Marcina, tam też odprawiano Msze święte. Zaś patriotyczne spotkania w Hotelu JP II, potem w Hotelu Tumskim.

Od kilku lat dużo zmieniło się. Większy rozmach, więcej znamienitych gości i mieszkańców Wrocławia. Mały kościółek już nie mieści gości ani wiernych.

Tylko jeden raz na 70-lecie Rodła byliśmy w Ratuszu, było nas nieco ponad 100 osób.

Od 2014 roku po złożeniu kwiatów pod tablicą  Rodła – ze względu na frekwencję – Msze święte odbywają się w Katedrze św. Jana Chrzciciela a potem przechodzimy do Auli Papieskiej. Jest bogaty program artystyczny.

Tadeusz Szczyrbak Prezes Rodziny Rodła – Wrocław, działacz społeczny, również w  Stowarzyszeniu Oświaty i Wychowania we Wrocławiu zaprasza na uroczystość 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła – Wrocław – Ostrów Tumski, 10 marca 2019.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00 pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, przy kościele pw. św. Marcina. O godz. 10:00 w Archikatedrze pw. Jana Chrzciciela odbędzie się Msza święta, następnie obok Auli Papieskiej loteria i grochówka wojskowa dla wszystkich uczestników uroczystości.

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM