81. rocznica ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków  [relacja]

Tadeusz Szczyrbak Prezes Rodziny Rodła od 15 lat organizuje patriotyczne uroczystości na Ostrowie Tumskim. To jest święto polskiej młodzieży spod znaku Rodła a naszym hasłem jest cytat z Manifestu Młodych, który został wygłoszony 6 marca 1938 roku w Berlinie, w czasie I Kongresu Polaków.

Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie, na którym ogłoszono najważniejsze Pięć Prawd Polaków. Dzisiaj Prawdy zostały powtórzone przez tłum wrocławian:

  1. Jesteśmy Polakami
  2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
  3. Polak Polakowi bratem
  4. Co dzień Polak Narodowi służy
  5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle

„Na prawdach Polaków oparci, wielkość budujemy, wielkość, którą młodymi oczami widzimy”. To powiedział Wilk Poloczek i tak zostało zapisane w Manifeście. Wówczas Polacy sobie uświadamiali kim byli, kim są i kim mogą być a dzięki nim możemy dzisiaj świętować  81. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków w Belinie, powiedział Prezes Tadeusz Szczyrbak.

Te prawdy są uniwersalne i ponadczasowe, są też wspaniałym kapitałem dla narodu polskiego w XXI wieku i zrobię wszystko, co w mojej mocy aby one wyszły z miasta spotkań dalej. Pragnę, aby były ofertą i zaproszeniem dla wszystkich ludzi, którzy pod tymi prawdami mogliby i chcieliby się podpisać.

Bezpośrednio po uroczystym złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy pod tablicą z Prawami Polaków było uroczyste przejście do Archikatedry wrocławskiej, gdzie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. dr Jerzego Żytowieckiego.

W drugiej części uroczystych obchodów 81. rocznicy ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków organizatorzy –  jak co roku – zapewniają grochówkę wojskową, herbatę, loterię dla wszystkich gości a potem występy artystyczne, prelekcje  w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Artykuł powstał dzięki wsparciu programu „Dolny Śląsk Pamięta” przez Fundację KGHM