Miasto przygotowane na strajk generalny nauczycieli

MP

Wrocławskie spółki  miejskie, placówki edukacyjne i kulturalne przygotowały bezpłatne zajęcia dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w czasie strajku nauczycieli. Za niektóre trzeba będzie zapłacić przysłowiową złotówkę. Miasto na ten cel przeznaczyło 0,5 mln zł. Chodzi o to aby “bezpiecznie przejść przez trudny czas protestu” zaznaczyła wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.

Jeśli związkowcy nie przyjmą propozycji rządu, za cztery dni w całej Polsce rozpocznie się generalny strajk. Na niedzielę zapowiedziano ogólnopolską pikietę ZNP a dzisiaj pod Urzędem Wojewódzkim spotkają się związkowcy “S”, którzy domagają się m.in. podwyżek w sferze finansów publicznych, wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, odmrożenia wskaźnika naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, rozwiązań zabezpieczających przed wzrostem cen energii oraz funkcjonowania przedsiębiorstw energochłonnych, niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatków za wysługę lat.

We Wrocławiu pensje nauczycieli bez względu na jego długość, nie zostaną obniżone. Taką deklarację złożył Prezydent Jacek Sutryk.

Fundusz na wynagrodzenia dla nauczycieli zostanie przekazany do szkół w niezmienionej wysokości. Jednak Wrocław nie stoi ponad prawem i pensje dla protestujących nauczycieli zostaną wypłacone wedle przepisów prawa i obowiązujących uchwał. Pamiętajmy, że ewentualne potrącenia wynagrodzeń można zrekompensować.

Zgodnie z Ustawą o sporach zbiorowych (art.23) prezydent w czasie strajku nie może zapewnić wynagrodzenia, dlatego w Departamencie Edukacji UM trwają rozmowy na temat dodatków dla nauczycieli.

PODZIEL SIĘ