Akcja „Stop-Plastik”. Radny Michał Kurczewski pyta, czy Wrocław weźmie przykład z Wałbrzycha

Foto: Cezary p [CC BY-SA 4.0

W 2018 roku Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży plastikowych słomek i jednorazowych sztućców. Nowe przepisy mają ograniczyć produkcję i sprzedaż jednorazowych opakowań.

Zgodnie z projektem UE i Komisji Środowiska, wszystkie kraje członkowskie muszą wprowadzić zmiany do 2021 roku. W tej chwili projekt czeka na przyjęcie przez Radę Europy i Parlament Europejski.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej już zapowiedział bezwzględną walkę z plastykowymi śmieciami. Od 1 maja będzie całkowity zakaz używania opakowań i naczyń jednorazowych w instytucjach miejskich i wydarzeniach organizowanych przez miasto.

Czy we Wrocławiu będzie podobnie? Michał Kurczewski, przewodniczący Klubu PIS w Radzie Miasta przesłał do magistratu interpelację, która dotyczy: sprawdzenia możliwości wprowadzenia całkowitego zakazu używania jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców w jednostkach organizacyjnych Gminy Wrocław oraz na imprezach organizowanych przez miasto.

Podajemy jej treść:

Szanowny Panie Prezydencie,

Trend odchodzenia od stosowania plastiku możemy stopniowo obserwować w zakątkach całego świata. Zaśmiecony plastikiem krajobraz czy też martwe zwierzęta morskie, których wnętrzności są wypchane plastikiem, to obrazy, z którymi zetknęła się już zapewne większość z nas.

Niedawno przeczytałem, że samorząd Wałbrzycha postanowił wprowadzić całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań, naczyń i sztućców w swoich jednostkach organizacyjnych oraz na imprezach organizowanych przez miasto. Ewentualne ograniczenie stosowania plastiku przez jednostki organizacyjne Gminy Wrocław nie rozwiązuje problemu nadprodukcji plastiku, natomiast może przyczynić do wywołania efektu kuli śnieżnej i pomóc ograniczyć plastik w szerszym kontekście zarówno krajowym, jak i europejskim.

To także krok, który wpisuje się w kierunek, do którego dąży Unia Europejska – gospodarki o obiegu zamkniętym. Nie chcąc wylewać dziecka z kąpielą wnioskuję o przeprowadzenie swoistego audytu w jednostkach organizacyjnych Gminy Wrocław, który powie na ile Gmina Wrocław jest gotowa do wprowadzenia takiego rozwiązania i ewentualnie co trzeba zrobić, aby rozwiązanie wzorowane na przykładzie Wałbrzycha zastosować we Wrocławiu.

Należałoby sprawdzić zapotrzebowanie na plastik w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Gminy Wrocław, a następnie ocenić możliwość z jego rezygnacji lub zastąpienia go bardziej ekologicznymi materiałami.

Z poważaniem, Michał Kurczewski Radny Rady Miejskiej Wrocławia

PODZIEL SIĘ