Strajk generalny nauczycieli

MP

Dzisiaj w Polsce strajkuje niemal 80 % placówek edukacyjnych. We Wrocławiu gotowość do przystąpienia jest największa, to niemal 90% zgłoszonych szkół. przedszkoli i ośrodków.

Dyrektorzy informowali rodziców aby w miarę możliwości zapewnili opiekę dla swoich dzieci, bowiem do odwołania nie będzie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Trudno przewidzieć, czy egzaminy końcowe dla gimnazjalistów i ósmoklasistów odbędą się w wyznaczonych terminach.

We Wrocławiu do godz. 9.00, dyrektorzy zgłosili już 23 szkoły, przedszkola i ośrodki. Dopiero w  południe będzie znana dokładna liczba, ponieważ część nauczycieli przychodzi na drugą zmianę i wtedy zadeklarują o przystąpieniu do strajku.

Kurator Roman Kowalczyk powiedział, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w miejskich placówkach edukacyjnych, “nie może też stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek”. Jak poradzą sobie dyrektorzy jeszcze nie wiadomo, świetlice również mają być nieczynne. Część rodziców może swoje pociechy zabrać ze sobą do pracy, ale takie rozwiązane jest na krótki czas.

Zapaść edukacyjna rozpoczęła się od reform sprzed trzech dekad, każdy z kolejnych ministrów dorzucał swoją i dzisiaj mamy tego efekt, mówią nauczyciele.

Dysproporcje w wynagrodzeniach i zarządzanie to główne powody strajku. Chcemy szacunku i godnego traktowania

Na czas strajku Miasto przygotowało bogatą ofertę dla przedszkolaków i uczniów, część z nich bezpłatna, inne za “złotówkę”. Problem w tym, że dotyczy tylko grup zorganizowanych, zatem opiekunem mógłby być dyrektor szkoły albo katecheta. Z oczywistych względów szef powinien być w szkole a katecheta nie będzie w stanie upilnować wszystkich dzieci.

Izabela Suleja dyrektor Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej wydała oświadczenie

Mam świadomość, że ta sytuacja, wzbudza Państwa niepokój, ale jest także trudna dla mnie jako dyrektora odpowiedzialnego za funkcjonowanie szkoły i przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych. Zrobię wszystko, aby zapewnić opiekę i bezpieczeństwo uczniom, ale może okazać się to niewykonalne. W razie konieczności uprzejmie proszę o zapewnienie opieki młodzieży w domu.

Dołożę wszelkich starań, aby egzamin gimnazjalny odbył się w wyznaczonym terminie. Postaram się na bieżąco przekazywać Państwu istotne informacje. Proszę śledzić dziennik elektroniczny, naszą stronę internetową, profil FB oraz tablice informacyjne w szkole.

PODZIEL SIĘ