W imię wolności słowa Pieśniarze zostaną zamknięci?

Foto odostępnione przez Pieśniarzy

Małe miejsce z wielkim sercem. Nieopodal Rynku, przy ul. Szewskiej znajduje się klub muzyczny Pieśniarze. Pięć lat temu założył go Donat Kamiński. Mikrofon, scena a czasem tylko powierzchnia udostępniona jest każdemu, komu tylko coś w duszy gra.

Cenną wartością jest  bliskość słuchaczy i wykonawców. Na raz nie zmieści się więcej, niż 40 osób. Kameralną atmosferę tworzą tutaj ludzie, nieważne czy są artystami czy amatorami. Wystrój i świece dopełniają całości.

Ale wszystko może się zmienić w drugiej połowie roku. Na stronie Pieśniarzy widzimy, że koncerty i spotkania poetyckie zaplanowane są tylko do czerwca. Jeśli Miasto nie przedłuży umowy najmu lokalu, zniknie najlepszy i jedyny chrześcijański klub muzyczny. To duża strata dla miłośników dobrej poezji i słuchaczy różnych rodzajów muzyki.

Dlaczego miejsce spotkań i dyskusji może zostać bezpowrotnie stracone? Przecież ten zaułek i klub jest tak samo sławny, jak wrocławskie krasnale czy Pergola. Rozmawiamy z szefem Pieśniarzy Donatem Kamińskim.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż miasto nie przedłuży nam umowy najmu lokalu, z powodu ,,Międlara”. To jest informacja przekazana nieoficjalnie przez urzędnika. Byłaby to naprawdę wielka strata dla nas. Jeżeli możecie Państwo jakoś pomóc, zapobiec, to bardzo prosimy.

Czy to znaczy, że magistrat decyduje kto może wystąpić u Pieśniarzy?

Chyba nie, ale dla niewtajemniczonych w temacie przedstawię historię ,,sprawy Międlara”:
Pod koniec lipca 2018, zadzwonił do nas Jacek Międlar z prośbą o możliwość zorganizowania wieczoru autorskiego związanego z jego najnowszą książką ,,Moja walka o prawdę.”

Zgodnie z duchem wolności słowa zgodziliśmy się. Jacka Międlara zapamiętaliśmy jako młodego, wrażliwego, kontrowersyjnego kapłana kościoła katolickiego.

Po jego wystąpieniu z Kościoła, przestaliśmy śledzić jego poczynania i wypowiedzi. Jednakże sam fakt porzucenia przez niego stanu kapłańskiego i kontrowersji wokół tego sprawił, że nie chcieliśmy upubliczniać z naszej strony tego wydarzenia a pozostawić to wyłącznie w gestii Jacka Międlara. Tak też się stało.

Jakiś czas po ogłoszeniu przez niego spotkania autorskiego u nas, rozpoczął się istny atak multimedialny na klub. Przez dwa dni ciągle rozbrzmiewał telefon, blisko tysiąc osób zameldowało się na naszym facebookowym profilu z negatywnymi komentarzami, otrzymywaliśmy smsy z pogróżkami i wyzwiskami. Marta Lempart publicznie nazwała nas ,,nazi-klubikiem”.

W imię demokracji, ulica decyduje kto może prowadzić swoje spotkanie autorskie w Pieśniarzach?

Nie pomogły nasze odezwy o wolności wypowiedzi, nawoływania do tolerancji, etc. Gwoździem do trumny była wypowiedź na facebooku kandydata na prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, w naszej opinii wygranego w nadchodzących wyborach. Po dwóch dniach tupania i krzyczenia, gróźb i wyzwisk w naszą stronę, z ciężkim sercem postanowiliśmy poświęcić to spotkanie autorskie na ołtarzu nienawiści i zniewolenia.

Nie zgadzamy się z Jackiem Międlarem w wielu kwestiach, nie podoba się nam jego ton wypowiedzi – podobnie jak i wielu jego oponentów. Ale to nie Jacek Międlar nam grozi, przeszkadza, i nas wyzywa. Nie on zagraża naszej wolności.
Jacy jesteśmy, jaki jest charakter naszego klubu – każdy może sam ocenić na podstawie zarejestrowanych tu koncertów i wydarzeń. Wszystko jest tu na stronie/youtubie. Naszą nadrzędną wartością jest wolność. Ale cóż byłaby warta gdyby nie trzeba było za nią płacić? W tym sensie, żałujemy, iż odwołaliśmy tamto spotkanie.

Przez motłoch dalej jesteśmy postrzegani jako ,,ci od Międlara”, najprawdopodobniej stracimy lokal przez miasto, które samo zgodziło się trzy dni później na jego występ na wrocławskim Rynku. Ot, iście kafkowska sytuacja…

PODZIEL SIĘ