Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [relacja]. Libicki: Bez sądu, bez przedstawiania zarzutów i aktów oskarżenia zamordowano niemal 22 tysiące Polaków.

MP

W Polsce od 11 lat każdego 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wrocławskie uroczystości organizowane są przez Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Dowódcę Garnizonu Wrocław płk Dariusza Krzywdzińskiego i Stowarzyszenie Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.

Przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. Juliusza Słowackiego spotkały się rodziny pomordowanych, władze Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego, dyrektor IPN we Wrocławiu Andrzej Drogoń oraz naczelnik IPN Wojciech Trębacz, także przedstawiciele duchowieństwa, Wojska Polskiego, Policji, harcerzy i szkół oraz kombatanci.

Wśród przemawiających byli: Jacek Libicki prezes Stowarzyszenia Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, wojewoda Paweł Hreniak, wicemarszałek Marcin Krzyżanowski i bp Andrzej Siemieniewski, który odmówił modlitwę ekumeniczną. Dowódca Garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński odczytał się apel poległych, oddano salwę honorową, złożono wieńce i kwiaty. Uczczenie Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zakończyła Msza święta w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Elżbiety.

Prezes Jacek Libicki mówił o dwóch totalitaryzmach i dwóch ideologiach, które doprowadziły do zamordowania jeńców wojennych w trzech sowieckich obozach oraz więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Aktu ludobójstwa dokonano wiosną 1940 roku. Decyzja, która nie mieściła się w żadnych kanonach wojennych została podjęta 5 marca, tydzień później zaczęły się pierwsze rozstrzeliwania jeńców. Bez sądu, bez przedstawiania zarzutów i aktów oskarżenia zamordowano niemal 22 tysiące Polaków. 19 marca zakończono rozstrzeliwanie jeńców Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa a w maju dokończono eksterminację polskich jeńców na Ukrainie i Białorusi. Ocalało tylko 395 więźniów, których przewieziono do obozu juchnowskiego.

Paweł Hreniak Wojewoda Dolnośląski powiedział, że mija 79 lat od zbrodni a Katyń stał się  symbolem bestialstwa dokonanego na polskim narodzie.

Strzał w tył głowy i próby zatarcia śladów wojny to jedna z najtragiczniejszych kart naszej historii. 79 lat temu sowieccy zbrodniarze zadecydowali o zamordowaniu Polaków w Katyniu. Pozbawili nasz kraj wykształconą elitę narodu. Była to haniebna próba niszczenia polskiej tożsamości przez unicestwienie tego, co Polska miała najcenniejszego – wykształconych i oddanych Ojczyźnie obywateli.

Na pomniku umieszczono tablicę z inskrypcją: „Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w nieznanych miejscach byłego ZSSR 22 tysiące polskich oficerów, policjantów i innych jeńców z obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk.
W hołdzie pomordowanym pomnik ten z inicjatywy stowarzyszenia „Dolnośląska Rodzina Katyńska” ufundowali rodacy.
Wrocław, w roku 1999”

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w Polsce od 2008 roku. Został uchwalony przez Sejm RP przez aklamację w celu oddania hołdu pamięci zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.