Gdzie szukać oszczędności w małych firmach?

Optymalizacja kosztów i szukanie oszczędności w małej firmie nie należą do najłatwiejszych zadań. Sposób generowania nadwyżek finansowych zależy nie tylko od głównych obszarów prowadzenia działalności, ale również od specyfiki branży.

Optymalizacja kosztów i szukanie oszczędności w małej firmie nie należą do najłatwiejszych zadań. Sposób generowania nadwyżek finansowych zależy nie tylko od głównych obszarów prowadzenia działalności, ale również od specyfiki branży.

W artykule zdradzimy wszechstronne sposoby na optymalizację firmowego budżetu. Podpowiemy także, jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie efektywności oszczędzania.

Cięcie kosztów i generowanie nadwyżek finansowych to skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej i stabilnej pozycji na rynku.

Kiedy firmowy budżet nie jest nadmiernie obciążony, przedsiębiorca może pozwolić sobie na realizację intratnych inwestycji, nie ma problemów z terminowym opłaceniem faktur czy wypłatą wynagrodzeń.

Przede wszystkim systematyczność

Podobnie jak w życiu prywatnym, także oszczędzanie w firmie powinno być przede wszystkim systematyczne. Generowane na wielu poziomach oszczędności pozwolą w stosunkowo krótkim czasie zwiększyć firmowy kapitał, umożliwiając realizację inwestycji i dynamiczny rozwój działalności.

Kluczem do efektywnego oszczędzania jest także wyrobienie w sobie zdrowych nawyków i „myślenia na miarę przedsiębiorcy”. Taka wskazówka będzie szczególnie cenna dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie.

Równie ważne co systematyczność i „biznesowe podejście” są skuteczne sposoby, umożliwiające generowanie nadwyżek. Nawet najbardziej odważne, jednak pozostające w sferze teorii pomysły, nie przełożą się na realne zyski.

Które z nich szczególnie warto wcielić w życie?

Leasing zamiast kredytu

Jeśli planujesz powiększenie firmowej floty, zamiast kredytu na zakup aut, wybierz leasing. Podpisując umowę leasingową możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny (wybierany przez 80 proc. polskich przedsiębiorców), pomniejszysz podstawę opodatkowania o kapitałową i odsetkową część raty leasingowej. „W koszty” wrzucisz również wydatki, związane z bieżącą eksploatacją pojazdu.

Zmniejszenie powierzchni biurowej

Dobrym pomysłem na oszczędności w małej firmie może być zmniejszenie powierzchni biurowej. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie zastanów się jednak, czy aby na pewno okaże się ono słuszne. Wiele zależy tu przede wszystkim od specyfiki branży. Jeśli Twoi pracownicy mogą pracować zdalnie, a duża sala konferencyjna jest Ci zupełnie zbędna, zamień reprezentacyjne, duże biuro na mniejsze. Taki ruch pozwoli Ci zachować na firmowym koncie co najmniej kilkaset złotych miesięcznie.

Automatyzacja procesów

Aby zwiększyć zyski i wygenerować nadwyżki finansowe, warto zainwestować kapitał w nowoczesne oprogramowanie, umożliwiające zautomatyzowanie kluczowych procesów w firmie. Automatyzacja działań to skuteczny sposób na dotrzymanie kroku konkurencji, przyspieszenie zadań, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy i osiągnięcie realnych, długofalowych korzyści finansowych.

Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu będziesz mógł lepiej zarządzać zadaniami oraz czasem pracy swoich podwładnych. Wyeliminujesz również ryzyko błędów, wynikających z ludzkiej nieuwagi czy zaniedbań. A to przełoży się na zwiększenie satysfakcji klientów.

Karty paliwowe

Karty paliwowe to skuteczny sposób na kontrolę zużycia paliwa w firmie. Podpisując umowę z dostawcą kart, będziesz mógł dokonywać bezgotówkowych transakcji na stacjach benzynowych, płacąc nie tylko za paliwo, ale również za akcesoria samochodowe.

Razem z „elektronicznym portfelem” otrzymasz dostęp do internetowego systemu, umożliwiającego sprawne i precyzyjne zarządzanie kartami. Dzięki systemowi zyskasz dostęp do transakcji, jakie przy pomocy karty wykonują Twoi pracownicy. A to przełoży się na możliwość modyfikacji flotowej polityki firmy w oparciu o realne dane. Dzięki kartom paliwowym ograniczysz koszty i zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. A to dla przedsiębiorców może być naprawdę ważne. Nie od dziś wiadomo przecież, że czas to pieniądz.

Wbrew obiegowej opinii, karty paliwowe nie są dedykowane jedynie korporacjom i największym graczom na rynku. Obecnie mogą z nich korzystać również firmy z sektora MŚP, a także mikroprzedsiębiorcy.

Jeśli prowadzisz małą firmę, sięgnij po kartę paliwową euroShell Card. EuroShell Card to możliwość bezgotówkowego tankowania na ponad 400 stacjach benzynowych w Polsce i ponad 20 000 w całej Europie. Dzięki karcie zarządzanie firmową flotą i kontrola wydatków na benzynę będą prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Możliwość zarządzania kontem i kartami, dostęp do faktur oraz monitorowanie wydatków w dowolnym czasie przełożą się na odczuwalne dla portfela oszczędności.

PODZIEL SIĘ