LinkedIn – jak może pomóc w biznesie?

W branży da się słyszeć opinie, że rok 2019 należeć będzie do LinkedIn. Marketerzy znaczną część swoich budżetów reklamowych już przenieśli właśnie na tę platformę, kosztem takich gigantów jak Facebook czy Twitter. Te tendencje powinny dać nam do myślenia. Dlaczego akurat w LikedIn Ads warto zainwestować, rozwijając swój biznes?

Potencjał LinkedIn i LinkedIn Ads

Nie ma w sieci drugiej takiej platformy, która jak LinkedIn zasługiwałaby na miano biznesowego portalu społecznościowego. Dane za pierwszy kwartał 2019 roku są całkiem imponujące – ponad 630 mln użytkowników na świecie, w tym 3,3 mln użytkowników z Polski. To sprawia, że potencjał reklamowy samej platformy i LinkedIn Ads jest naprawdę spory.

Mówiąc o potencjale LinkedIn nie do końca i nie tylko chodzi o liczby chodzi. Znacznie bardziej interesująca jest specyfika tej platformy i to, czego w kontekście publikacji reklam można się po niej spodziewać. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie LinkedIn mocno rozwinął dostępne opcje reklamowe, które pozwalają na precyzyjne osiąganie postawionych celów.

Profil działań na LinekedIn

Użytkownicy obecni na LinkedIn mają bardzo konkretny cel. Platforma pozwala im tworzyć i rozwijać sieć zawodowo-biznesowych kontaktów. Wokół tej potrzeby podejmują również inne działania. Śledzą bądź publikują wartościowe, branżowe treści, dzielą się wiedzą, opiniami. Charakter tych działań, podobnie jak potrzeby użytkowników są mocno sprofesjonalizowane, konkretne. Typową dla innych portali społecznościowych rozrywkę zastępuje tworzenie wartościowych, zawodowych relacji i poszukiwanie bardziej merytorycznych informacji. Misz-masz contentowy znany np. z Facebooka jest biznesowo sprofilowany, przydatny i ukierunkowany chociażby na kwestie związane z rozwojem kariery zawodowej.

LinkedIn w biznesie

Z tych właśnie powodów LinkedIn doskonale sprawdza się jako narzędzie wykorzystywane w kilku ważnych obszarach biznesowych. Po pierwsze, to platforma służąca pozyskiwaniu nowych klientów. Uwagę na nią powinni zwrócić szczególnie działający w obszarze B2B. Nie mniej ważne jest wykorzystanie jej w kontekście nawiązywania nowych relacji biznesowych i poszukiwania partnerów biznesowych. Powszechne jest również prowadzenie na niej działań związanych ze zwiększaniem świadomości własnej marki.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych funkcji, jaką pełni LinkedIn, i z którą przede wszystkim jest kojarzony, to budowanie wizerunku i relacji pracownik-firma. Żadna inna platforma nie sprawdzi się tak dobrze do realizowania celów strategii wizerunkowych z zakresu employer branding. Jest to również doskonałe narzędzie rekrutacyjne, pozwalające pozyskać nowych, wartościowych pracowników.

Opisane wyższej działania, które można prowadzić w ramach firmowego profilu na LinkedIn, można określić jako miękkie. Co natomiast ze sprzedażą czy spersonalizowanym przekazem, który ma dotrzeć do konkretnej grupy osób? Jest to oczywiście pytanie o możliwości, które daje LinkedIn Ads.

Reklamy, sprzedaż, narzędzia

Tym, co na tle innych platform wyróżnia LinkedIn Ads są wręcz unikalne kryteria targetowania. Znajdziemy tu takie opcje, które nie są dostępne chociażby na tak popularnej platformie reklamowej jak Facebook. LinkedIn Ads daje możliwość dotarcia do grup osób na podstawie ich zatrudnienia czy wykształcenia, zajmowanej pozycji czy czasu zatrudnienia. Łatwo wyobrazić sobie jak wartościowe i precyzyjne są to kryteria. A szczególnie jest to ważne, jeśli komunikat jest kierowany do konkretnych specjalistów. Trzeba dodać, że dostępne opcje pozwalają na bardzo precyzyjną charakterystykę grupy docelowej. To bez wątpienia mocna strona LinkedIn.

Przy okazji reklamy i sprzedaży warto wspomnieć o narzędziach, które tego typu działaniom są dedykowane. Pierwsze z nich to Sales Navigator, który jest dodatkową, działającą niezależnie wobec konta platformą wspierającą social selling. Drugie to InMail, wpierające w samej sprzedaży bądź innych działaniach marketingowych. Dzięki niemu zrealizujemy całkiem skuteczne kampanie e-mailingowe.

Potencjał biznesowy LinkedIn jest na pewno duży. I choć początkowo mogą nas zaskoczyć wyższe koszty wydawania reklam, to ich rezultaty w postaci pozyskanych leadów z pewnością pokażą, że LinkedIn Ads były dobrą inwestycją.