Poseł Zyska: Profesor Jędrysek nie marnował czasu i mamy gotowy dokument strategiczny

– Trzeba powiedzieć, że polityka surowcowa państwa jest pewnym dokumentem strategicznym, takim fundamentalnym, ale czemuś służy, to jest pewna składowa, która wpisuje się w realizację planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju pana premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział Ireneusz Zyska, dolnośląski parlamentarzysta podczas konsultacji społecznych dotyczących polityki surowcowej państwa.

– Minister Mariusz Orion Jędrysek nie zmarnował tego czasu i mamy gotowy dokument strategiczny – powiedział i dodał:

Minister Jędrysek naprawdę rzuca nam światło takie na to, jak państwo powinno się zachowywać w przyszłości, jak powinno być zorganizowane świadome działanie państwa w zakresie polityki surowcowej, wydobywczej”.

– Potrzebujemy też w ramach tej polityki surowcowej świadomych, odpowiedzialnych decyzji politycznych, oczywiście one muszą być przeliczone na stronę ekonomiczną, finansową, ale to muszą być już dzisiaj podjęte świadome decyzje, które będą realizowane w czasie w najbliższych powiedzmy pięciu latach, żeby te nasze bloki, które w tej chwili nowoczesne są budowane, mogły być zasilane polskim węglem – zaznaczył poseł Ireneusz Zyska.

Poseł Jędrysek podkreślił, że Polska dotąd nie miała polityki surowcowej, jednak teraz „ujrzała ona światło dzienne”.

– Były przygotowywane różne polityki – energetyczna, czy ekologiczna – ale polityki surowcowej nie było, a (…) to, co mamy pod ziemią księgowo ma większą wartość co do tego, co jest na powierzchni. (…) Gdybyśmy zaczęli rozpoznawać głębiej, lepiej, to okazuje się, że są strefy w Polsce, które są wyjątkowo bogate w różne zasoby geologiczne do dzisiaj niedoceniane. Każdy myśli o ropie, gazie, miedzi, ale są także inne rzeczy, które w Polsce mogą dawać lokalne bogactwo – zaznaczył gość Radia Maryja i podkreślił, że z takimi inwestycjami wiążą się opłaty eksploatacyjne i nowe miejsca pracy.

PODZIEL SIĘ