Poseł Jędrysek: Surowce z dna oceanicznego mogą zrobić wierszy przewrót niż formacje łupkowe

Zasoby energetyczne na świecie są przeogromne. Natomiast, jeśli chodzi o metale, to jest ogromny problem, dlatego że na kontynencie brakuje metali, które są niezbędne do rozwoju nowoczesnych technologii. Jeśli chcemy rozwijać elektromobilność, to musimy mieć lit i kobalt. Tego obecnie brakuje na kontynencie, ale na dnie oceanicznym zasoby kobaltu są ogromne – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek, kierownik Zakładu Geologii Stosowanej, Geochemii i Gospodarki Środowiskiem oraz Główny Geolog Kraju, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek podkreślił, że rząd PO-PSL zaprzepaścił szansę na wydobywanie gazu łupkowego, którą stworzył im rząd Prawa i Sprawiedliwości.

– To co przewidywałem w 2005 roku, kiedy przystępowałem do rządu Prawa i Sprawiedliwości, wtedy rozwinęliśmy poszukiwania gazu w łupkach. Niestety rząd PO-PSL zaprzepaścił to w zasadzie bezpowrotnie, bo to jest ta rzeka, do której wchodzi się tylko raz. My oczywiście do tego wrócimy, tylko tyle, że takich efektów już nie będzie. Zostały do tego poczynione bardzo duże kroki, poprzez przygotowanie i przyjęcie polityki surowcowej państwa. Takie rzeczy w geologii szybko nie powstają – wskazał geolog.

Drugą rzeczą, która w tej chwili jest analizowana i być może zrobi jeszcze większy przewrót niż formacje łupkowe, są surowce z dna oceanicznego – podkreślił gość Radia Maryja.

– W tej chwili istnieje, od 25 lat, Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego. To jest organizacja, która w istocie zarządza dwiema trzecimi powierzchni Ziemi. Zarządza dnem oceanicznym wszystkich wód międzynarodowych, a to stanowi przeszło 60 proc. powierzchni naszej planety. Otóż złoża, jakie w tej chwili są typowane i prowadzone są nad nimi badania, to przede wszystkim metale. Mamy trzy rodzaje bardzo ważnych złóż, są to: konkrecje polimetaliczne, siarczki masywne i kobaltonośne naskorupienia. To są potężne zasoby, takie których w ogóle nie ma na powierzchni ziemi i są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o ich jakość – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Dziś nie brakuje surowców energetycznych– poinformował profesor.

– Zasoby energetyczne na świecie są przeogromne. Natomiast, jeśli chodzi o metale, to jest ogromny problem, dlatego że na kontynencie brakuje metali, które są niezbędne do rozwoju nowoczesnych technologii. Jeśli chcemy rozwijać elektromobilność, to musimy mieć lit i kobalt. Tego obecnie brakuje na kontynencie, ale na dnie oceanicznym zasoby kobaltu są ogromne – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

źródło: radiomaryja.pl