Prokuratura analizuje tysiące dokumentów w sprawie koncesji na polski węgiel. W tle urzędnicy Tuska

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w sprawie koncesji udzielonej australijskiej spółce na rozpoznawanie złóż (spółka PD Co jest zależna od koncernu Prairie Mining Limited). Australijczycy wygrali wyścig o koncesje z kopalnią „Bogdanka”. Chodzi o złoża węgla zlokalizowane na Lubelszczyźnie. W 2015 r. do rady nadzorczej australijskiej spółki została powołana Patrycja Wolińska-Bartkiewicz – wiceminister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.

Jak poinformował prokurator Tomasz Orepuk, śledztwo jest w toku. Obecnie prokuratorzy przesłuchują kluczowych świadków. Śledztwo jest skomplikowane i wielowątkowe dlatego wystąpiono o jego przedłużenie.

Przypomnijmy, że w radzie spółki zasiadał także dr Henryk Jezierski, który tuż po objęciu w listopadzie 2007 r. stanowiska premiera przez Donalda Tuska został powołany na głównego geologa kraju i wiceministra środowiska. Australijskiej firmie doradzał też Mirosław Taras, były prezes Bogdanki, który później został członkiem kadry zarządzającej w Prairie Mining. Dodajmy, że koncesję spółce PD Co udzielono jeszcze za rządów PO-PSL. Zawiadomienie do organów ścigania w tej sprawie złożył obecny główny geolog kraju i pełnomocnik rządu do spraw polityki surowcowej państwa prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Australijski koncern wydał oświadczenie, w którym poinformował, że pozywa polski rząd za zwłokę w podpisaniu umowy o użytkowanie górnicze obszaru, na którym miałaby powstać nowa kopalnia. Złożenie pozwu ma rzekomo zapobiec udzieleniu koncesji innym podmiotom. Zastrzeżono też możliwość skierowania sprawy do sądu arbitrażowego.