Międzynarodowa afera o koncesje na złoża przy KGHM: Poseł Jędrysek „Spuścizna rządu PO-PSL”

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zawnioskowała o przedłużenie śledztwa w sprawie udzielonych Kanadyjczykom koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż rud miedzi i srebra w obszarach „Bytom Odrzański” i „Kotla”. Złoża znajdują się kilkanaście kilometrów od KGHM i są strategiczne dla Polski.

Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków od stycznia 2012 do stycznia 2014 w Warszawie przez pracowników Ministerstwa Środowiska w związku z prowadzeniem postępowań koncesyjnych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż rud miedzi i srebra w obszarach „Bytom Odrzański” i „Kotla” – powiedział TVP3 Wrocław Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami – śledztwo jest bardzo skomplikowane i wielowątkowe, dlatego prokurator referent zawnioskował o jego przedłużenie. W aktach sprawy znajdują się tysiące dokumentów i nośniki danych, które śledczy zabezpieczyli w ministerstwie. – Przesłuchujemy kluczowych świadków – dodaje prokurator Orepuk.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył w 2017 roku główny geolog kraju i wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek.

To są wszystko rzeczy odziedziczone jeszcze po poprzednim rządzie PO – PSL – zaznaczył w rozmowie z TVP3 Wrocław wiceminister środowiska i główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek i odmówił komentarza na temat treści zawiadomienia złożonego do prokuratury – z tego samego powodu co inni: bo trwa arbitraż i trzeba ważyć słowa – podała TVP3 Wrocław.