Pora na bestseller

Najlepiej sprzedające się książki w teorii ni mogą być złe. Z roku na rok powstaje coraz więcej rankingów, które pokazują aktualne czytelnicze trendy. Każdy z nas ma zapewne mniej lub bardziej znanych autorów, których książki kocha całym sercem. Do najbardziej obleganych autorów kolejki podczas spotkań autorskich liczy się nieraz w kilometrach. Na czym polega ich fenomen?

Długość

Książki które trafiają na polskie listy bestsellerów zazwyczaj nie są krótsze niż 300 stron. Akcja musi mieć czas żeby się rozwinąć. Biorąc pod uwagę obyczajowe książki każda z nich jest dosyć długa bo historie w nich opowiadane nie są proste. Zwykle poruszają wiele aktualnych dla społeczeństwa tematów.

Temat

Mówi się, że nie liczy się ilość ale jakość, a w zasadzie aktualność poruszanego tematu. Ludzie chętniej kupują książki, które opowiadają o takich ludziach jakimi oni sami są i problemach którymi mogą się utożsamić. Bestsellery książkowe z reguły traktują o miłości, rodzinie i polityce. Oczywiście w zależności od gatunku będą się nieco inaczej rozkładać. Wśród hitów będą książki – kryminały, w których akcja będzie szybka, intryga ciekawa a zabójca nieoczywisty.

Promocja i przywiązanie

Ważne, by wytworzyć miedzy czytelnikiem a autorem pewne połączenie, dlatego pisarze praktycznie nie mogą nie istnieć w social media. Dzięki kanałowi komunikacji jakim jest Facebook czy Instagram można bez większego problemu przekazać publiczności nowiny o nowym dziele. Coraz popularniejsze stają się book-trailery. Specjalne, krótkie filmy zapowiadające książkę. Osadzone zwykle w klimacie danej pozycji. Dzięki takim zabiegom czytelnik może podjąć ostateczną decyzję, czy daną książkę kupi, czy może jednak postanowi sobie odpuścić.

Dla autorów pisanie to nie tylko praca ale przede wszystkim pasja. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu i miłości do tworzenia mogą powstać dobre książki. Każdy człowiek ma inny gust czytelniczy więc nie musisz się przejmować, że pozycja, którą pokochałeś nie jest doceniana przez krytyków. Ważne, byś mógł czerpać radość z przebywania w tym wymyślonym świecie wraz z resztą bohaterów.