Na czym polega praca pośredników finansowych?


Branża finansowa pełna jest zawiłych kwestii, które bez posiadania odpowiedniej wiedzy stają się hermetycznym zbitkiem niezrozumiałych dla przeciętnego człowieka fraz. Niezależnie, czy mowa o pożyczkach, inwestycjach, lokatach, czy kontach bankowych.

W takiej sytuacji najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalistów, czyli pośredników finansowych. Kim są i czym dokładnie się zajmują? Partnerem artykułu jest pośrednik finansowy Expander.

Opis zawodu

Za pośredników finansowych uważa się podmioty zajmujące się profesjonalnym doradztwem w kwestii środków finansowych, będących tematem zainteresowania danego konsumenta. Legalnie działający pośrednicy zarejestrowani są w bazie danych Komisji Nadzoru Finansowego. Aby działać w tym zawodzie niezbędne będą adekwatne kwalifikacje, które można uzyskać, kończąc studia ekonomiczne, prawne lub zdając egzamin przeprowadzony przez KNF.

Obszary, w których działają pośrednicy finansowi to:

  • zarządzanie inwestycjami,
  • selekcja optymalnych dla klienta kredytów oraz lokat,
  • bezpośredni obrót pieniędzmi.

Warto wspomnieć, że w branży działają zarówno ci, którzy mają w ofercie kompleksową obsługę, jak i tacy specjalizujący się w danej dziedzinie.

Czy współpraca z pośrednikiem gwarantuje otrzymanie najlepszej oferty kredytowej?

Duża część firm i osób zajmujących się pośrednictwem decyduje się na współpracę z instytucjami bankowymi. Z jednej strony można zrozumieć wątpliwości ludzi związane z tym, że tego typu decyzje świadczą o braku rzetelności i jedynie chęci zarobku po obu stronach, z drugiej zaś – nie są one do końca uzasadnione. Dlaczego? Ponieważ tacy pośrednicy dzięki takiej kooperacji są w stanie zaoferować swoim konsumentom warunki, które są niedostępne dla klientów indywidualnych. Innymi słowy, nie zawsze własnoręczne poszukiwania oferty kredytowej zagwarantuje nam sukces.

Ile zapłacimy za zaangażowanie pośrednika?

Dla wielu osób elementarną kwestią będzie to, ile trzeba będzie zapłacić za nawiązanie współpracy z pośrednikiem finansowym. Część z nich przy tym obawia się, że będzie to kwota przekraczająca ich możliwości, ewentualnie niewspółmierna do wyników. Odpowiedź jest następująca: zarówno własnoręczne zajmowanie się kredytem, jak i skorzystanie z pomocy wygeneruje taki sam koszt, niezależnie od wariantu.  Wszystko dlatego, że opłata za prowizję/konsultację zawarta jest w cenie pożyczki.

PODZIEL SIĘ