Jakość powietrza w polskich miastach: Łódź


Łódź jest dużym miastem plasującym się na trzecim miejscu pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni w Polsce. Niewiele aglomeracji może się pochwalić tak wieloma parkami, terenami zieleni i największym kompleksem leśnym znajdujący się w granicach miasta.

Powietrze w naszym kraju jest zanieczyszczone takimi związkami jak: pyły PM 10 i PM 2,5, benzoapiranem, tlenkiem węgla, dwutlenkiem azotu i siarki. W Łodzi dominują pyły z zawartością benzoapirenu, który jest silnie rakotwórczy. Według raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi poziom bezpiecznego stężenia tego związku w powietrzu został przynajmniej trzykrotnie przekroczony we wszystkich rejonach miasta. Natomiast zdarzają się rejony, gdzie norma jest przekraczana znacznie częściej, zwłaszcza w centrum miasta. Rzeźba terenu miasta znacznie utrudnia wywiewanie szkodliwych substancji.

Centrum Łodzi jest pełne poniemieckich kamienic, które nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, więc ich lokatorzy wykorzystują do ogrzania piece, w których palą węglem, drewnem lub – co gorsza – śmieciami. Niestety na obrzeżach miasta również występuje ten problem, mimo że nie znajdziemy tam kamienic, a wolnostojące domy.
Czwarta edycja miejskiego programu „Walczymy ze smogiem” zakłada dofinansowanie likwidacji nieekologicznych systemów ogrzewania. 3 miliony złotych to łączna suma, którą miasto przeznaczy na ten cel w 2020 roku. W większości przypadków mieszkańcy wraz z wnioskami o dotacje dostarczyli dokumentację pokazującą, na jakim etapie przygotowawczym jest realizacja inwestycji.

Urząd Miasta stara się, by procedura wymiany pieców była jak najprostsza, dlatego przygotowano specjalną broszurę, która ułatwi przejście naboru i realizację procesu. Dodatkowo wnioski będą weryfikowane już przy ich składaniu, by uniknąć częstych błędów, które pojawiały się w 2019 roku.

Można uzyskać zwrot do 80 procent kosztów, odpowiednio dla wspólnoty mieszkaniowej – do 50.000 zł, a dla osób indywidualnych – do 7.000 zł. W 2019 r. dzięki programowi miasta udało się zlikwidować 700 starych palenisk.Centralne położenie województwa łódzkiego w Polsce stawia region w szczególnie uprzywilejowanej sytuacji komunikacyjnej, co niesie zagrożenia dla środowiska, wynikające ze wzmożonej emisji zanieczyszczeń. Według najnowszych badań transport drogowy jest odpowiedzialny za emisję około 54% masy tlenków azotu, około 10% masy cząstek stałych, jednak nie występuje tam emisja sadzy.
Optymistyczną wiadomością dla Łodzi są plany władz na najbliższe lata, w których mocno stawia się na ochronę środowiska i poprawę stanu jakości powietrza. Będzie temu służyło zasadzenie kilkudziesięciu tysięcy nowych drzew oraz roślin, które potrafią wychwytywać zanieczyszczenia.

Dążenia urzędników zmierzają również do tego, by w żadnym lokalu komunalnym nie było pieca kaflowego produkującego kłęby dymu i sadzy. Z dużym naciskiem jest też promowana komunikacja elektryczna i rowerowa, która będzie ma na calu ograniczenie używanie samochodów spalinowych.

źródło: lodz.wyborcza.pl/lodz/ alarmsmogowy.pl/

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ