Jakość powietrza polskich miast na Dolnym Śląsku – Trzebnica

Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Zaliczamy do nich tlenki siarki i azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie ang. słów smoke (dym) i fog (mgła). W języku polskim na określenie tego zjawiska był przez pewien czas stosowany odpowiednik „dymgła”, sztucznie utworzony na wzór terminu angielskiego.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska po przeanalizowaniu corocznej oceny powietrza na terenie gminy Trzebnica podał, że występują tam znaczne przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń zanieczyszczeń. W szczególności dochodzi do zwiększenie zawartości pyłu zawieszonego PM 10, arsenu, bezno(α)pirenu i ponadnormatywne zagęszczenia ozonu. Głównym sprawcą powstawania pyłów PM 10 są emisje napływowe spoza gminy. Ich wzrost jest najbardziej nasilony w miesiącach zimowych i jest to związane ze spalaniem paliw stałych w celach grzewczych, a także częściowo z wstępującymi niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi.

Indywidualne gospodarstwa domowe, chcące się ogrzać, palą najczęściej węglem, bądź innymi szkodliwymi produktami, co powoduje największą produkcję niebezpiecznych dla człowieka pyłów PM 10. W dużym stopniu jest za to odpowiedzialny również transport drogowy. Podobnie wygląda sytuacja ze wzrostem występowania wysokich stężeń bezno(a)pirenu. Jeśli chodzi o przekroczenie stężenia ozonu, jego największy wzrost występuje w miesiącach letnich, co jest spowodowane głównie intensywnym promieniowaniem słonecznym oraz wysoką temperaturą.

Według informacji zebranych przez firmę Consus Carbon Engineering Sp. z o.o., na zlecenie Gminy Wrocław, największe znaczenie dla występowania przekroczeń norm ma:
• „stosowanie przestarzałych instalacji niewielkiej mocy o niskiej sprawności;
• duży udział indywidualnego ogrzewania węglowego;
• zła i niedostosowana jakość paliw do rodzaju kotła;
• niski stan świadomości ekologicznej mieszkańców;
• niską stopa życia części społeczeństwa – spalanie paliwa gorszej jakości lub odpadów;
• wzmożony ruch samochodowy i tworzenie się zatorów na drogach”

Smog, czyli toksyczny pył unoszący się nad miastem, to coraz większy problem. Substancjami toksycznymi, które wchodzą w jego smogu, są tlenki siarki, tlenki azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu: smog w typie Los Angeles oraz smog Londyński. Te dwa rodzaje smogu różnią się składem, gdyż charakterystyczne dla każdego z nich jest miejsce i warunki powstania. Smog w typie Los Angeles powstaje przede wszystkim w letnich miesiącach i można się z nim spotkać głównie w strefach subtropikalnych. Jest mieszanką różnych pyłów, wzbogaconych o tlenki siarki, azotu czy węgla, zawiera również sadzę. Tak zwany smog londyński jest bardziej charakterystyczny dla umiarkowanej strefy klimatycznej i powstaje głównie od listopada do stycznia (czasem do marca).

Niestety, jak w większości polskich miast stan wiedzy społeczeństwa na temat smogu jest niewystarczający. Przykładem mogą być ci, którzy wciąż ogrzewają swoje domy i mieszkania, używając do tego niewłaściwych, a często zabronionych, materiałów. Te osoby prawdopodobnie nawet nie zdają sobie sprawy, jak negatywnie wpływają na środowisko.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: hbip.trzebnica.pl/ pl.wikipedia.org/alarmsmogowy.pl