Aplikacje i inne systemy informujące o stanie powietrza w mieście

Na świecie ponad 2,5 mld ludzi korzysta ze smartfonów. Co więcej, liczba posiadaczy telefonów komórkowych zmienia się z roku na rok — oczywiście cały czas wzrasta i raczej jak na razie nie zapowiada się jakaś diametralna zmiana w tym temacie. W obecnych czasach telefony oprócz podstawowych funkcji, czyli możliwości przeprowadzania rozmów telefonicznych oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych SMS, mają także szereg innych gadżetów, takich jak na przykład aparaty fotograficzne, kamery lub nawigacja samochodowa.

W związku z powyższym na każdym telefonie jest możliwość zainstalowania aplikacji, dzięki której będzie możliwość sprawdzenia na bieżąco stanu powietrza w dowolnym miejscu w kraju.  Dzięki nim można uchronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym działaniem niebezpiecznych substancji, zawieszonych w powietrzu. Na rynku jest bardzo dużo różnych aplikacji o podobnej tematyce. Jedną z najbardziej popularnych jest aplikacja o nazwie Kanarek, która pozwala monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza w konkretnej lokalizacji lub przeglądać dane z całego kraju. Inną aplikacją jest aplikacja o nazwie Smogsmok, która zamieszcza dokładne dane, ale tylko z kilku województw naszego kraju. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska również ma swoją oficjalną aplikację, pokazującą pewne źródła danych dotyczące poziomu zanieczyszczeń. Kolejną aplikacją jest Smog Alert, która ma ogromny zasięg, bo oprócz miast Polski, jest w stanie zaprezentować dane aż z około 3000 innych światowych metropolii.  Na rynku mamy jeszcze bardzo wiele różnych aplikacji, których nie sposób tutaj wszystkich wymienić. Każda z nich ma swoje wady i oczywiście zalety, różne rozwiązania, ciekawą grafikę, lecz w każdej z nich cel jest jeden, by użytkownik miał pogląd na aktualny stan powietrza w miejscu, które go interesuje.

Oprócz aplikacji, ostrzegających nas o kiepskim, ale i również doskonałym stanie powietrza, w coraz większej ilości miejsc można zobaczyć tablice informujące o tym jakiej  jakości powietrza możemy się spodziewać. Ich zadanie jest bardzo podobne do omawianych wcześniej aplikacji, również informują społeczeństwo o stanie powietrza w okolicy. Zwykle prezentowane są tam takie dane jak stężenia zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki SO2, dwutlenku azotu NO2, tlenku węgla CO oraz ozonu O3) oraz indeks jakości powietrza. Głównym celem prezentowania aktualnej oceny jakości powietrza za pomocą takich tablic może być zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zanieczyszczenia powietrza oraz jego źródła, a także możliwości polepszenia jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Dzięki informacjom uzyskanym zarówno poprzez aplikacje, jak również tablice umieszczane  w różnych miejscach miast, osoby korzystające będą mogli podjąć środki zapobiegawcze w celu ochrony swojego zdrowia w stanie podwyższonego stężenia substancji szkodliwych w powietrzu. Poprzez takie informowanie będzie możliwy szerszy dostęp do rzetelnych informacji.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ