Aplikacje i inne systemy informujące o stanie powietrza w mieście

Zanieczyszczenie powietrza w dużej mierze wpływa na globalne ocieplenie, a także na ekosystemy, świat zwierzęcy i roślinny. Dla nas, ludzi, również nie jest bez znaczenia. Potrafi bardzo negatywnie oddziaływać na żywy organizm. W ostatnich latach normy jakości powietrza były przekraczane niemal na całym obszarze Polski. W związku z tym pierwszym krokiem w zapobieganiu, a przynajmniej minimalizowaniu złej jakości powietrza, będzie inwestowanie w profilaktykę. Drugim krokiem – zwiększanie świadomości na temat wpływu ludzi na stan powietrza.

W obecnych czasach telefon komórkowy ma niemal każdy. Zainstalowane na nim aplikacje aktualizują na bieżąco stan powietrza w dowolnym miejscu w kraju. Dzięki temu można uchronić siebie i swoich bliskich przed szkodliwym działaniem niebezpiecznych substancji znajdujących się w powietrzu. Z roku na rok zwiększa się wiedza ludzi o stanie powietrza, co procentuje pozytywnymi zmianami w podejściu obywateli do problemu.

Na rynku jest bardzo dużo różnych aplikacji o podobnej tematyce. Jednym
z najbardziej popularnych jest program o nazwie Kanarek. Pozwala on monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza w konkretnej lokalizacji lub daje możliwość przeglądania danych z całego kraju. Alternatywnym oprogramowaniem jest Smogsmok, który zamieszcza dokładne dane, ale tylko z kilku województw naszego kraju. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ma swój oficjalny soft, pokazujący sprawdzone źródła danych na temat poziomu zanieczyszczeń. Kolejnym freewarem jest Smog Alert, który ma ogromny zasięg, bo oprócz polskich miejscowości, prezentuje dane z około 3 tysięcy światowych metropolii. Na rynku mamy jeszcze bardzo wiele aplikacji, których nie sposób tutaj wymienić. Każda z nich ma swoje wady i zalety, różne rozwiązania i ciekawą grafikę. Jednak ich wspólnym celem jest to, by użytkownik miał pogląd na aktualny stan powietrza w miejscu, które go interesuje.

Oprócz programów ostrzegających nas o kiepskim, ale i doskonałym stanie powietrza, w coraz większej liczbie miejsc można zobaczyć specjalne tablice. Ich niepodważalnym atutem jest to, że są dostępne dla każdego – wyświetlane na nich dane uzyska i zrozumie zarówno młoda osoba, obeznana z nowinkami technologicznymi, jak i starszy, niekorzystający z internetu człowiek. Tablice informują o tym, jakiej jakości powietrza możemy się tam spodziewać. Zwykle prezentowane są na nich takie dane jak: stężenia zanieczyszczeń powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i ozonu) oraz indeks jakości powietrza. Głównym celem prezentowania aktualnej oceny jakości powietrza za pomocą takich tablic jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zanieczyszczenia oraz jego źródła. Kolejnym pożytecznym działaniem będzie polepszenie jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Informacje pozyskane zarówno dzięki aplikacjom, jak i tablicom umieszczonym
w miastach, inspirują do podjęcia działań zmierzających do ochrony zdrowia w stanie podwyższonego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.