Plac Społeczny znajduje się w dzielnicy Stare Miasto we Wrocławiu. Jest usytuowany pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a placem Walerego Wróblewskiego, w połowie drogi między Rynkiem a placem Grunwaldzkim, w odległości około kilometra od miejskiego ratusza. Plac Społeczny to największa niezagospodarowana przestrzeń w centrum Wrocławia.
Główne miejsce na tym terenie zajmuje duży węzeł komunikacyjny z estakadą i obszernym przejściem podziemnym dla pieszych. Jeszcze do niedawna, a dokładnie do sierpnia 2019 r., zlokalizowane były tam dwie estakady, z czego jedna została rozebrana. W planie jest również rozbiórka drugiej estakady. W ich miejscu planowane jest zbudowanie nowych budynków i tuneli dla samochodów. W ciągu dekady centrum miasta ma się zmienić nie do poznania. Podobno ma się tam pojawić nowoczesna zabudowa, choć inspirowana architekturą przedwojenną, bowiem przed II wojną światową istniała tam kwartałowa, śródmiejska zabudowa, czyli gęsto postawione kamienice. Budynki te zostały w większości wyburzone w czasie oblężenia miasta w 1945 roku.
Jak pisze jeden z wrocławskich portali: „O kompleksowej przebudowie tego miejsca mówi się we Wrocławiu już od wielu lat. W 2007 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie placu Społecznego. Na podstawie jego wyników opracowano i uchwalono plan miejscowy w 2010 roku, obejmujący teren 30,5 ha. Zgodnie z rozwiązaniami przewidzianymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przewiduje się częściowe odtworzenie układu komunikacyjnego z okresu międzywojennego. wyburzenie istniejących estakad oraz wybudowanie tunelu drogowego przebiegającego wzdłuż budynku urzędu wojewódzkiego, którym poprowadzony zostanie główny strumień ruchu z mostu Pokoju. W centralnej części obszaru, w jego sercu, zaplanowano plac o powierzchni około 0,7 ha, przypominający swoją wielkością i kształtem plac Solny. Planowane jest także zamknięcie ciągu komunikacyjnego między Placem Dominikańskim a Mostem Grunwaldzkim i poprowadzenie ruchu ulicami Słowackiego i Podwalem.
Ważnym elementem nowego założenia stała się szeroka aleja z podwójnym szpalerem drzew, która stanowi kontynuację Alei Słowackiego w kierunku kościoła św. Maurycego, kończąca się placem. Krajobrazowy przebieg alei nawiązuje kształtem do linii nabrzeża Odry i Oławy” – tłumaczą autorzy planu. Obecnie wizytówką Placu Społecznego, oprócz estakad, jest także wesołe miasteczko, które zajmuje część tego terenu już od wielu lat, bez względu na pory roku. Jednak i to ma się niebawem zmienić, gdyż ma zniknąć jeszcze w tym roku.
Podsumowując, można powiedzieć, że Plac Społeczny to zdecydowanie najlepsze miejsce we Wrocławiu do testowania nowych koncepcji urbanistycznych. Ten obszar może stać się przestrzenią nowej, ekologicznej i zrównoważonej urbanistyki, która będzie przykładem dla innych miejsc w kraju, a może i poza jego granicami. Zanim to się stanie, trzeba dokładnie przemyśleć istniejące plany i sprawdzić, co da się w nich poprawić.
Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW
Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
źródło: .architekturaibiznes.pl/ wroclife.pl/nasze-miasto/plac-spoleczny/