Co powstanie w przyszłości na placu Społecznym we Wrocławiu?

Plac Społeczny we Wrocławiu leży w dzielnicy Starego Miasta. Usytuowany jest pomiędzy Mostem Grunwaldzkim i placem Walerego Wróblewskiego, w połowie drogi między Rynkiem a placem Grunwaldzkim, w odległości około kilometra od miejskiego ratusza. Plac Społeczny to największa niezagospodarowana przestrzeń w centrum Wrocławia. Na tym terenie główne miejsce zajmuje duży węzeł komunikacyjny z estakadą i obszernym przejściem podziemnym dla pieszych.

Jeszcze do niedawna, a dokładnie do sierpnia 2019r. zlokalizowane były tam dwie estakady, z czego jedna została w sierpniu rozebrana. Ponadto, w planie jest również rozbiórka drugiej estakady. Zamiast nich planowane jest postawienie nowych budynków i tuneli dla samochodów. Według zapowiedzi, centrum miasta w ciągu dekady ma się zmienić nie do poznania. Podobno, ma tam pojawić się zabudowa przedwojenna. Przed II wojną światową istniała tam typowa śródmiejska zabudowa, gęsto postawione kamienice. Budynki te zostały w większości wyburzone w czasie oblężenia miasta w 1945 roku.

Jak pisze jeden z wrocławskich portali: „O kompleksowej przebudowie tego miejsca mówi się we Wrocławiu już od wielu lat. W 2007 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie placu Społecznego. Na podstawie jego wyników opracowano i uchwalono w 2010 roku plan miejscowy, obejmujący teren 30,5 hektarów. Zgodnie z rozwiązaniami przewidzianymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, projekt przewiduje częściowe odtworzenie układu komunikacyjnego z okresu międzywojennego, zamknięcie dotychczasowych głównych tras komunikacyjnych, wyburzenie istniejących estakad oraz wybudowanie tunelu drogowego przebiegającego wzdłuż budynku urzędu wojewódzkiego, którym poprowadzony zostanie główny potok ruchu z mostu Pokoju. W centralnej części obszaru, w jego sercu, zaplanowano plac o powierzchni około 0,7 ha, przypominający swoją wielkością i kształtem plac Solny. Ważnym elementem nowego założenia stała się szeroka aleja z podwójnym szpalerem drzew, która stanowi kontynuację alei Słowackiego w kierunku kościoła św. Maurycego kończąca się placem. Krajobrazowy przebieg alei nawiązuje kształtem do linii nabrzeża Odry i Oławy” – tłumaczą autorzy planu.

Obecnie, wizytówką Placu Społecznego, oprócz estakad jest także wesołe miasteczko, które zajmuje część tego terenu już od wielu lat, nie zważając na sezon czy porę roku. Chociaż odwiedzających ma niewielu, zawsze było i jest w tym miejscu. Jednak i to ma się niebawem zmienić, bowiem podobno ma zniknąć do końca czerwca tego roku.

Podsumowując, można powiedzieć, że Plac Społeczny to zdecydowanie najlepsze miejsce we Wrocławiu, by wypróbować nowe koncepcje urbanistyczne. Obszar ten może stać się przestrzenią nowej, ekologicznej i zrównoważonej urbanistyki, która będzie przykładem dla innych miejsc w kraju, a może i poza jego granicami. Zanim się to stanie, trzeba jednak dokładnie przemyśleć istniejące plany i sprawdzić, co w nich da się poprawić.

 

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

żródło: wroclife.pl/nasze-miasto/plac-spoleczny/

źródło: .architekturaibiznes.pl

PODZIEL SIĘ