Zbieranie plastikowych nakrętek

Zbieranie nakrętek służy głównie pomocy osobom niepełnosprawnym, a przy okazji ochronie środowiska, gdyż zakrętki nie trafią na wysypisko śmieci, zostaną natomiast ponownie wykorzystane. Zbieranie plastikowych zakrętek stało się popularne w ostatnim czasie, dzięki czemu można pokryć koszty związane z pomocą potrzebującym. Takie akcje rozpoczynają się zwykle hasłami typu „Sprzęt rehabilitacyjny za nakrętki”, tutaj liczy się ilość – im więcej plastikowych korków, zakrętek, nakrętek tym więcej pieniędzy zostanie przekazane. Jak to działa w praktyce i dlaczego pożądane są tylko nakrętki, a nie plastikowe butelki? Otóż nakrętki są wspaniałym materiałem wtórnym, gdyż są wykonane z czystego polimeru PET, dzięki czemu dużo łatwiej i taniej można poddać je recyklingowi, w którego trakcie powstaje specjalny granulat.

Wbrew pozorom w jednej małej zakrętce jest dużo plastiku, a przy tym są bardzo lekkie i wszechobecne. Każdy z nas z może włączyć się do pomocy, odkładając nakrętki w jedno miejsca, a po uzbieraniu większej ilości zanieść do przeznaczonych do tego pojemników. Następnie organizacje po uzbieraniu dużej ilości (liczonej w tonach), zawiadamiają firmy recyklingowe o zgromadzonym surowcu wtórnym. Przedsiębiorstwa odbierają towar i wypłacają ekwiwalent pieniężny na subkonto fundacji, a 100 proc. tych środków jest przekazywanych np. na zakup sprzętu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Tona plastikowych nakrętek to naprawdę bardzo dużo! Aby uzbierać tonę nakrętek, potrzeba ich prawie pół miliona! W skupie nakrętek otrzymamy za nie kwotę rzędu 700-1000 zł.
Można zbierać wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na kształt czy kolor. Wliczają się w to zakrętki po napojach, kawie, mleku czy jogurtach, zakrętki po produktach spożywczych. Są to również zakrętki po chemii gospodarczej – zakrętki po płynach do zmywania, szamponach czy też płynach do płukania.

Niektórzy pytają, dlaczego tak chętnie zbierane są plastikowe nakrętki, a nie plastikowe puszki, np. po napojach gazowanych czy piwie. Organizatorom zbiórek chodzi przede wszystkim o to, by pomagając potrzebującym, nie promować zachowań zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Natomiast plastikowe nakrętki znajdują zastosowanie w wielu opakowaniach produktów żywnościowych, gospodarczych, motoryzacyjnych i wielu innych, co sprawia, że są ogólnodostępne i każdy z nas ma z nimi codzienny kontakt. Nie stwarzają też niebezpieczeństwa pokaleczenia się, jak szkło czy metal i są na tyle małe, że bez problemu możemy wsadzić je do kieszeni czy zebrać dużą ilość w pudełku. W dodatku oddane nakrętki trafiają do recyklingu i nie zaśmiecają wysypisk odpadów.

Efekty zbiórek nakrętek widać na stronach fundacji wspierających potrzebujących. Przykładowo Wrocławskie Hospicjum dla dzieci w ciągu 10 lat zebrało blisko 600 tysięcy kilogramów plastiku o wartości blisko 753 tysięcy złotych. Jeśli chcemy rozpocząć zbiórkę firmową, wystarczy pobrać materiały promocyjne do oznaczenia miejsca zbiórki i otrzymać specjalną beczkę do zbierania zakrętek. Worki z plastikowymi zamknięciami o wadze powyżej 60 kilogramów mozemy zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów  Komunalnych, znajdującego się przy ul. Janowskiej 51, prowadzonego przez Ekosystem Sp. z o.o.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

źródło: buzz.gazeta.pl/